Bratislava 19. decembra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlasuje, že ho v súvislosti s lístočkami, ktoré mal z väzby posielať podnikateľ Marian K., nikto nekontaktoval ani sa ho nikto nesnažil o niečom presvedčiť. Deklaroval to po rokovaní vlády s vierou, že ak sa niečo také deje, štát si s tým poradí

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Národná kriminálna agentúra (NAKA) potvrdila, že zaistila lístočky, ktoré mal posielať obvinený podnikateľ Marian K. z väzenia. “Asi nemožno nikomu zakázať, aby sa pokúšal vplývať vo svojich veciach. Dôležité je, aby systém odolal a aby príslušné orgány konali tak, ako im hovorí zákon. Každý si môže ovplyvňovať, koho chce a ako chce, ale dôležitý je výsledok,” zdôraznil.
Pellegrini zároveň pripustil, že sa tým bude zaoberať, ak sa potvrdí, že sú to závažné informácie a nie dohady a príbehy. Keďže sa ako jeden z adresátov týchto lístočkov spomína aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), premiér sa jej na to bude pýtať.
Saková povedala, že sa o tom dozvedela až z médií. “Nechávam to na vyšetrenie orgánov činných v trestnom konaní,” podotkla. “Nikto na mňa tlak nevyvíjal, aby som ovplyvňovala vyšetrovanie, a ani som toto vyšetrovanie neovplyvňovala,” vyhlásila Saková na margo informácie, že údajne na jej pokyn NAKA mala utajiť jeden z lístočkov.
Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd), pod ktorého patrí Zbor väzenskej a justičnej stráže, zdôraznil, že “dávajú pozor a robia, čo sa dá”. “Myslím si, že nám nič neuniká, vieme toho dosť. Máme dostatok informátorov, máme to pod kontrolou,” deklaroval.
“Policajti NAKA zaistili ‘motáky’ – lístočky, 26. novembra a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci ‘zmeniek’. Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu,” uviedla policajná hovorkyňa Denisa Baloghová v reakcii na anonym, ktorý v stredu ráno dostali viaceré redakcie vrátane TASR.
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici bude vo štvrtok (20. 12.) rozhodovať o návrhu na sprísnenie väzby pre obvineného Mariana K. Prokurátor doručil súdu 12. decembra návrh na rozhodnutie o zmene dôvodov väzby, ako aj návrh na predĺženie lehoty väzby u obvineného Mariana K.
Obvinený Marian K. je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur. Na Mariana K. a Pavla R. podala TV Markíza trestné oznámenie za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu.
O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Marian K. sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.
 
Príspevok Premiér: V prípade lístočkov Mariana Kočnera ma nikto nekontaktoval zobrazený najskôr Hlavné správy.