Bratislava 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Premiér Robert Fico (Smer-SD) trvá na svojom postoji. Úrad vlády (ÚV) SR to dnes oznámil v súvislosti s vyjadreniami, ktoré Fico v stredu (23.11.) adresoval novinárom.

“V slovenskej mediálnej obci nedošlo napriek mnohým vážnym profesionálnym a etickým zlyhaniam k sebareflexii, čo v poslednom období kritizovala aj samotná Transparency International,” uviedol ÚV SR v oznámení o nemennosti premiérovho postoja.

Na snímke líder strany SMER-SD Robert FicoNa snímke líder strany SMER-SD Robert Fico

V stredu 23. novembra predseda vlády reagoval na obvinenia voči rezortu diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Fico tieto obvinenia vníma ako cielený útok proti úspešnému slovenskému predsedníctvu a proti ministrovi zahraničných veci Miroslavovi Lajčákovi.

V tejto súvislosti kritizoval aj novinárov. Podľa Fica o kauze informujú nepravdivo a poškodzujú tak slovenské predsedníctvo. “Nemám nič proti tomu, ak nám idete po krku, ale vy neinformujete. Vy bojujete s touto vládou. Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky a stojím si za týmto výrazom,” zdôraznil premiér. Ficove slová dnes odsúdila Asociácia európskych novinárov (AEJ), slovenská sekcia.

“Tento verbálny útok predsedu vlády nielenže presiahol všetky hranice slušnosti, ale poskytuje aj nebezpečný precedens pre ďalšie znevažovanie práce novinárov na verejnosti, čo môže viesť k ohrozeniu slobody tlače a prejavu na Slovensku,” uvádza v stanovisku AEJ. Premiéra asociácia zároveň vyzvala, aby sa za svoje výroky ospravedlnil. “A to bez ohľadu na to, že rečnícky označil ‘za špinavé protislovenské prostitútky’ iba niektorých novinárov,” dodala asociácia.

Ku kritike i žiadosti o ospravedlnenie sa pridal aj Slovenský syndikát novinárov (SSN). “Posledný výrok premiéra považujeme za obzvlášť amorálny a nehanebný. Sme presvedčení, že Robert Fico svojimi slovami nielen znevážil prácu novinárov na Slovensku, ale tiež bezprecedentne pošpinil ich česť,” uviedol v reakcii SSN.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.