Bratislava 5. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Reforma nemocníc, tzv. stratifikácia, sa dostala do parlamentu až v posledných mesiacoch pred parlamentnými voľbami a vyvolala medzi viacerými poslancami obavy zo zneužitia v rámci predvolebného boja

Na snímke Peter Pellegrini

Objavil sa tiež strach z rušenia nemocníc, poslanci preto zvažovali aj politické riziká. Myslí si to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorého odpoveď k odmietnutiu stratifikácie na štvrtkovej Hodine otázok v pléne tlmočil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

Premiér si myslí, že ak majú byť zásadné zmeny v slovenskom zdravotníctve dlhodobo udržateľné, mali by byť prijaté širokým konsenzom, pričom stratifikácia v tejto fáze nemala šancu prejsť parlamentom. „A bolo jasné, že stratifikácia nemocníc by v parlamente nedostala dostatočnú podporu. Chcel by som zdôrazniť, že na reforme sa pritom podieľali mnohí odborníci a osobnosti, prešla riadnym pripomienkovým konaním,“ uviedol premiérove slová Raši.

„Predseda vlády z úcty k stovkám ľudí, ktorí ju pripravovali, nechcel, aby v parlamente nezískala podporu a aby sa z nej nestal symbol neúspechu,“ odôvodnil Raši a zopakoval, že stratifikácia zostáva kompletne pripravená pre novú vládu, pričom by chcel túto agendu otvoriť už na začiatku nového volebného obdobia, aby ju bolo možné čo najskôr spustiť.

Vláda SR vzala v stredu (4. 12.) späť z rokovania parlamentu návrh reformy nemocníc. Hlasovanie o návrhu v parlamente sa opakovane odsúvalo, v stredu mali poslanci hlasovať o tom, či reformu posunú do druhého čítania. Predseda Smeru-SD Robert Fico opakovane hovoril, že jeho strana má k stratifikácii výhrady.

V reakcii na stiahnutie návrhu ponúkla ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) svoju funkciu, Pellegrini si myslí, že by v nej mala ostať.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj