Praha 17. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes po osobnom stretnutí s kandidátom hnutia ANO na post ministra financií Ivanom Pilným v Prahe uviedol, že túto kandidatúru akceptuje.
Na snímke český premiér Bohuslav Sobotka

Poslanca ANO, doterajšieho šéfa hospodárskeho výboru Poslaneckej snemovne navrhne podľa vlastných slov prezidentovi Milošovi Zemanovi na vymenovanie za ministra financií ČR, nástupcu Andreja Babiša, ktorého odvolanie už Sobotka hlave štátu navrhol.
Odznelo to na ostro sledovanej tlačovej konferencii šéfa českej vlády po prijatí Pilného.
Sobotka pripomenul dve podmienky stanovené v súvislosti s kandidátom – odborné predpoklady a spôsobilosť, ako aj fakt, že by kandidát nemal pochádzať zo štruktúr Babišovej spoločnosti Agrofert. Súčasne uviedol, že Pilný splňuje tieto podmienky, a preto je pripravený navrhnúť práve jeho prezidentovi na vymenovanie za ministra financií.
Sobotka očakáva, že hlava štátu po návrate z oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky odvolá Babiša z funkcie a následne do nej vymenuje Pilného, odznelo v priamom prenose TK, ktorý sprostredkoval spravodajský kanál verejnoprávnej Českej televízie ČT24.
Predseda vlády ČR predtým už odmietol dve mená, s ktorými Babiš kalkuloval do čela rezortu financií – námestníčku šéfa tohto rezortu pre dane Alenu Schillerovú a ministra životného prostredia Richarda Brabca, ktorý by sa mal namiesto Babiša stať vicepremiérom.
Ivan Pilný nie je podľa vlastných slov závislý od Babiša či jeho spoločnosti Agrofert, stranícku závislosť ako člen ANO však pripustil. V minulosti stál okrem iného pri zrode Microsoftu ČR, bol predsedom predstavenstva spoločnosti Český Telecom i generálnym riaditeľom spoločnosti eTel. V parlamentných voľbách 2013 úspešne kandidoval za poslanca ako nestraník vo farbách hnutia ANO, ktorého členom sa stal v roku 2014. Niektorí kritici z radov politikov ho však nepovažujú za odborníka vo sfére financií.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.