Brusel/Amsterdam 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Phil Nijhuis)

Holandský premiér Mark Rutte je presvedčený, že sa mu podarí v oboch komorách parlamentu presadiť ratifikáciu asociačnej zmluvy medzi EÚ a Ukrajinou.

Na snímke holandský premiér Mark RutteNa snímke holandský premiér Mark Rutte

Rutte chce dosiahnuť ratifikáciu dohody napriek výsledku nezáväzného holandského referenda z apríla tohto roku, v ktorom sa 61 percent zúčastnených voličov vyjadrilo proti užším vzťahom medzi Bruselom a Kyjevom.

Holandsko je posledná z 28 členských krajín EÚ, ktorá asociačnú dohodu ešte neratifikovala.

Rutte sa v tomto smere môže spoľahnúť na väčšinu v dolnej komore holandského parlamentu, kde mu sľúbili podporu poslanci z ľavicovo-ekologickej strany GroenLinks a demokratickí liberáli zo strany D66.

Stále mu však chýbajú tri hlasy v hornej komore, Senáte. Premiér verí, že sa mu napokon podarí presvedčiť proeurópsky ladených senátorov z kresťansko-demokratickej strany CDA. Viacerí z nich sú – napriek opačnému stanovisku vedenia strany – údajne rozhodnutí podporiť ratifikáciu dohody, informovala dnes holandská televízia NOS.

Premiér sa snaží upokojiť holandských voličov tým, že asociačná dohoda neznamená, že Kyjev automaticky dostane štatút kandidátskej krajiny, nie je zárukou budúceho členstva Ukrajiny v EÚ, ani nezaručuje otvorenie európskeho pracovného trhu pre Ukrajincov. Príslušné záruky Holandsku dali aj lídri EÚ na minulotýždňovom summite v Bruseli.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.