Amsterdam 13. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Dejong)

Holandský premiér Mark Rutte (50), vodca stredopravicovej Ľudovej strany za slobodu a demokraciu (VVD), sa v predvolebnej kampani chváli tým, že ekonomika v jeho rukách je v bezpečí, a že je zároveň obhajcom holandských “štandardov a hodnôt”

Po takmer siedmich rokoch pôsobenia v sídle premiérov Torentje – “Vežičke” v Haagu – sa môže Rutte prezentovať najmä úspechmi v oblasti ekonomiky. Vládam pod vedením jeho VVD sa podarilo znížiť štátny deficit a nezamestnanosť; hospodársky rast krajiny vlani dosiahol viac ako 2,1 percenta, čo je v európskych pomeroch vysoká hodnota.

Na snímke holandský premiér Mark Rutte

Avšak liberálny a kultivovaný Rutte, ktorý je známy ako vynikajúci klavirista, bol nútený prejaviť aj svoju tvrdú stránku v reakcii na nacionalistickú a protimoslimskú kampaň populistu Geerta Wildersa, ktorého Strana za slobodu (PVV) odsunula vlani v prieskumoch preferencií VVD na druhé miesto.

V otvorenom liste zverejnenom v januári Rutte odsudzuje ľudí “zneužívajúcich slobody”, pre ktoré sa prisťahovali do Holandska, pričom osobitne upozornil na prejavy intolerancie voči homosexuálom či ženám v krátkych sukniach. “Správajte sa slušne alebo choďte preč,” bolo jadrom jeho otvoreného posolstva.

Rutte je starý mládenec a hoci má 50 rokov, výzorom stále pripomína chlapca. Povesť “teflónového premiéra” zo skorších rokov svojej vlády však stratil, konštatovala vo svojej analýze tlačová agentúra DPA.

V televíznej debate so siedmimi vodcami iných politických strán, ktorá sa uskutočnila desať dní pred voľbami, Ruttemu oponenti vyčítali nedodržané sľuby. Premiér reagoval vyjadrením, že musel prijímať ťažké rozhodnutia a robiť nevyhnutné kompromisy, aby krajina prekonala ťažké časy. Wilders sa na tejto debate odmietol zúčastniť.

Rutte veľmi rád hovorí o osobnej zodpovednosti každého za seba. Štát má podľa neho poskytovať bezpečnú sociálnu sieť iba vtedy, keď zlyhá všetko ostatné. Tento postoj vyplynul z jeho výchovy. Vyrástol v protestantskej podnikateľskej rodine v Haagu, vyštudoval dejiny na univerzite v Leidene a potom pracoval v nadnárodnej anglo-holandskej spoločnosti Unilever.

Raz týždenne premiér opúšťa na chvíľu štátne záležitosti a vyučuje občiansku náuku na strednej škole v Haagu.

Rutte kedysi zvažoval aj hudobnú kariéru. Vlani v júni si sadol ku klavíru na hlavnej železničnej stanici v Haagu a zahral tam malej, ale vďačnej skupine poslucháčov Schuberta.