Haag 16. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Post)

Holandský premiér Mark Rutte sa v noci nadnes vyhlásil za víťaza stredajších parlamentných volieb, v ktorých podľa exit pollov porazil svojho hlavného rivala, pravicového populistu Geerta Wildersa

Po vlaňajšom referende o brexite a amerických voľbách Holandsko povedalo “stop zlej podobe populizmu,” vyhlásil Rutte na nočnom zhromaždení svojich priaznivcov. Jeho budúca vláda mieni pokračovať v doterajšom kurze, ktorý podľa neho Holandsku zaistil bezpečnosť, stabilitu a prosperitu.

Holandský premiér Mark Rutte

Dôvod na spokojnosť mal však aj Geert Wilders, ktorý so svojimi stúpencami oslávil posilnenie svojej strany o štyri parlamentné kreslá. Premiéra Rutteho pritom varoval, že sa ho tak ľahko nezbaví.

Pozorovatelia varujú, že zostavovanie nového kabinetu bude zrejme komplikovaný proces, ktorý môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Vzhľadom na oslabenie koaličnej Strany práce si Rutte bude musieť zrejme hľadať nových partnerov na pravej strane politického spektra. Premiér pritom vopred vylúčil možnosť spoločného vládnutia s Wildersom.

Víťazom parlamentných volieb v Holandsku sa stala Ľudová strana za slobodu a demokraciu (VVD) premiéra Marka Rutteho, na druhom mieste skončila Strana za slobodu (PVV), ktorej predsedá Geert Wilders. Vyplýva to z exit pollu, ktorý po zatvorení volebných miestností zverejnila verejnoprávna televízia NOS.

Pri tomto volebnom výsledku by Rutteho VVD získala v 150-člennom parlamente 31 kresiel, o desať menej ako v roku 2012. Po 19 mandátoch by získala trojica strán: Wildersova PVV (+4), Kresťanskodemokratická výzva (CDA, +6), ako aj ako Demokrati 66 (D66, +7).
Len deväť mandátov by získal Rutteho koaličný partner Strana práce (PvdA), ktorá v porovnaní s rokom 2012 prišla o 29 kresiel.