Bratislava 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Premiér Fico apeloval na Kočana, aby odzravný plán, ktorý musela VšZP vypracovať pre historickú stratu, stiahol

Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyzval dnes riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslava Kočana, aby stiahol jej “nezmyselný” ozdravný plán. Vzájomný telefonát zverejnil šéf kabinetu na sociálnej sieti Facebook.

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)

Kočana kritizoval za návrhy na zmenu podmienok predpisovania niektorých liekov či úvahy o skončení preplácania plienok zo zdravotného poistenia. “Nechápem, kde na tie hovadiny chodíte,” hovoril v telefonáte šéfovi štátnej poisťovne Fico s tým, že ako premiér by ich nikdy nepodporil. Má pocit, že mu tieto opatrenia radí exminister zdravotníctva Rudolf Zajac.

Fico apeloval na Kočana, aby odzravný plán, ktorý musela VšZP vypracovať pre historickú stratu, stiahol. “Ak máte na niekom šetriť, tak šetrite na svojich ľuďoch, na sekretárkach, autách, budovách, ale nebudete šetriť na starých ľuďoch s nejakými plienkami,” povedal Fico. VšZP má podľa neho šetriť tam, kde sa dá, a zbytočne nemútiť vodu. Garantoval, že sa na riešenie jej situácie pokúsi zohnať peniaze.

Štátna zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, musela ozdravný plán vypracovať pre minuloročnú stratu, ktorá má dosiahnuť okolo 200 miliónov eur. Vlastnými úspornými opatreniami plánuje získať vyše 115 miliónov eur. Chce šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach aj preplácaní zdravotnej starostlivosti, viackrát však deklarovala, že pacienti to nepocítia. Spomínané návrhy na zmenu predpisovania niektorých liekov, ktoré nesúviseli s ozdravným plánom, stiahla.

Všeobecná zdravotná poisťovňa navrhla okrem vlastných úsporných opatrení aj možnosť ďalšieho šetrenia. Spomína napríklad plošné zníženie úhrad liekov na recept, zrušenie DPH na lieky preplácané z verejného zdravotného poistenia či vyradenie viacerých zdravotníckych pomôcok ako postele, plienky či pomôcky na osobnú hygienu z kategorizačného zoznamu. Má ísť o podnety na odbornú diskusiu, spomínaná úspora 115 miliónov eur s nimi nepočíta.