Bratislava 17. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Kerstin Joensson)
 
Predsedovia vlád Visegrádskej štvorky, ktorej Slovensko predsedá, budú rokovať aj s japonským kolegom

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Premiér Peter Pellegrini dnes popoludní odletí do Bruselu na stretnutie lídrov Európskej únie a na summit EÚ – Ázia. Pred začiatkom Európskej rady sa zúčastní na koordinačnom stretnutí lídrov Visegrádskej štvorky aj koordinačnom stretnutí lídrov sociálnodemokratických vlád. Dnes večer prezidentov a premiérov EÚ čaká diskusia o brexite, vo štvrtok budú na stole témy ako migrácia či viacročný rozpočet EÚ. Vo štvrtok a piatok budú európski lídri rokovať so svojimi ázijskými partnermi, hlavnou témou rokovaní budú pritom globálne výzvy. Na okraj summitu s Áziou sa uskutoční aj stretnutie krajín V4, ktorej Slovensko momentálne predsedá, s Japonskom. Počas pracovného pobytu otvorí Pellegrini spolu s českým premiérom Andrejom Babišom v budove Európskej komisie multimediálnu výstavu Česko-slovenské storočie.
„Summit pravdy“, ako niektoré média zasadnutie Európskej rady nazývajú, sa začne debatou o brexite. „Ešte v Salzburgu sme si priali maximálne pokrok a výsledky, ktoré by nás doviedli k dohode v októbri. Dnes vidíme, že sa to ukázalo byť ešte komplikovanejšie, ako niektorí z nás očakávali,“ napísal vo svojom liste lídrom predseda Rady Donald Tusk. V nedeľu sa uskutočnili rokovania medzi hlavnými vyjednávačmi za EÚ aj Veľkú Britániu, k výsledku však nedospeli. Tusk stále verí, že sa podarí dospieť k dohode o odchode Spojeného kráľovstva z európskeho bloku. “Únia sa musí pripravovať na odchod bez dohody, ktorý ešte nikdy nebol tak pravdepodobný. Zároveň to, že Európska komisia už začala prípravy na odchod bez dohody, nemôže za žiadnych okolností zapríčiniť, aby sme neurobili všetko, čo je v našich silách sa o dohodu pokúsiť. Nevzdajme to,“ dodal Tusk. Dôvodom zaseknutia sa rokovaní je hlavne to, že ostáva nevyriešená otázka írskej hranice a to, ako si Briti predstavujú budúce vzťahy. Londýn by si totiž zo štyroch slobôd vybral iba jednu – slobodu tovaru. Európska dvadsaťsedmička je jednotná v tom, že štyri slobody – tovaru, služieb, kapitálu a osôb, sú nedeliteľné.
Vo štvrtok budú mať lídri EÚ na stole témy migrácie, vnútornej bezpečnosti a vonkajších vzťahov. Zhodnotia pokrok v implementácii záverov z júnovej Európskej rady v otázke migrácie, diskusia by sa mala okrem iného týkať konceptov vyloďovacích platforiem a kontrolovaných centier či hľadania systémového riešenia v otázke vyloďovania zachránených migrantov v prístavoch Stredozemného mora. Hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov EÚ sa tiež vrátia k diskusii o vnútornej bezpečnosti z neformálneho summitu v Salzburgu. Závery môžu zahŕňať aj aktuálne otázky vonkajších vzťahov.
Po skončení Európskej rady budú lídri na pozvanie predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a predsedu Rady Tuska pokračovať stretnutím s ázijskými krajinami (ASEM). Rámcovým konceptom 12. summitu tohto zoskupenia bude téma Globálni partneri pre globálne výzvy. Cieľom summitu je zdôrazniť princíp ASEM ako kľúčového stavebného bloku pre spoluprácu založenú na pravidlách medzi regiónmi, ale čoraz viac aj v globálnych otázkach. Diskusia sa bude týkať i potreby dosiahnutia rovnováhy medzi posilňovaním spolupráce v ekonomickej oblasti a zlepšením spolupráce v politických aj bezpečnostných otázkach, ako sú boj proti terorizmu, kybernetické zmeny či migrácia. Témami plenárnych zasadnutí 12. summitu ASEM v Bruseli budú ekonomické a hospodárske otázky, globálne otázky a prepojenosť, regionálne a medzinárodné otázky. Na summite by malo byť prijaté spoločné vyhlásenie. Naplánované je rokovanie predsedov vlád Visegrádskej štvorky a Japonska.
Stretnutia ASEM sa uskutočňujú v dvojročných intervaloch striedavo v Ázii a Európe. Posledný summit ASEM sa uskutočnil v júli 2016 v mongolskom Ulánbátare. Formát ASEM má 53 členov, z toho 51 krajín a dve regionálne organizácie (EÚ a ASEAN – združenie krajín juhovýchodnej Ázie). Medzi členov okrem európskych krajín patria napríklad Austrália, Nový Zéland, Bangladéš, Kambodža, India, Indonézia, Kazachstan, Mongolsko, Pakistan, ale aj Rusko, Singapur či Thajsko. ASEM bolo založené v roku 1996.
 
Príspevok Premiér popoludní odletí do Bruselu na summit EÚ aj summit EÚ – Ázia zobrazený najskôr Hlavné správy.