Bratislava 11. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Predseda vlády SR Peter Pellegrini odletel na jednodňovú oficiálnu návštevu Českej republiky. Ide o prvú zahraničnú cestu nového slovenského premiéra, ktorá sa uskutočňuje na pozvanie predsedu českej vlády Andreja Babiša.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Partneri v Prahe prerokujú vzťahy krajín či európske otázky. Hovoriť budú o cezhraničnom dopravnom spojení, obchode a investíciách, bezpečnosti a obrane, vede, výskume a inováciách či o spolupráci v rámci Vyšehradskej štvorky a tzv. slavkovského formátu.
V rámci diskusií o bilaterálnych vzťahoch budú klásť dôraz na spoločné oslavy a pripomienku výročí dejinných udalostí medzi SR a ČR v tomto roku.
Pellegriniho prijmú tiež predstavitelia Parlamentu Českej republiky – predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček a predseda Senátu Milan Štěch.
Výsledkom oficiálnej návštevy by malo byť podľa rezortu diplomacie aj potvrdenie nadštandardnosti slovensko-českých vzťahov a ďalšej spolupráce vo všetkých sektorových politikách v prospech oboch krajín a ich občanov.
Predseda vlády navštívi na záver svojej oficiálnej cesty Petřínský vrch, kde položí veniec k soche Milana Rastislava Štefánika.
Prvá oficiálna návšteva Pellegriniho v Česku má osobitný symbolický význam a je v súlade s dlhoročnou tradíciou, že prvé a ostatné zahraničné návštevy realizujú najvyšší štátni predstavitelia SR v Českej republike a naopak, uviedol rezort diplomacie.
 
Príspevok Premiér Peter Pellegrini odletel na oficiálnu návštevu Českej republiky zobrazený najskôr Hlavné správy.