Bratislava 11. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)
 
“Napriek tomu, že ide o vyrovnaný rozpočet, že znižujeme našu zadlženosť, dbáme na to, aby sme menili kvalitu života našich občanov k lepšiemu,” uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) vo svojom blogu.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Pellegrini pripomenul, že jeho vláda a Národná rada nedávno dosiahla významný historický krok. “V parlamente bol schválený návrh vyrovnaného rozpočtu, ktorý v sebe nesie niekoľko zásadných odkazov. V etickej rovine za podstatné považujem, že sme skončili so zadlžovaním našich mladších generácií. V zahraničnopolitickej je to odkaz partnerom v eurozóne, že si ctíme pravidlá a záleží nám na jej stabilite a prosperite. A napokon v ekonomicko-sociálnej rovine považujem za dôležité slovenskej verejnosti povedať, že ak sa darí štátu, musí to pocítiť aj občan.”
“Napriek tomu, že ide o vyrovnaný rozpočet, že znižujeme našu zadlženosť, dbáme na to, aby sme menili kvalitu života našich občanov k lepšiemu. Tento rozpočet sme nerobili pre analytikov. Za každým číslom v jednotlivých kapitolách vidíme človeka, jeho osud, ktorý potrebuje našu pomoc,” dodal premiér s tým, že rozpočet na budúci rok má ambíciu meniť úroveň a kvalitu života ľudí na Slovensku.
“Chceme mať zo Slovenskej republiky modernú, dynamicky sa rozvíjajúcu krajinu a som rád, že aj v tejto oblasti sme sa zásadne posunuli vpred,” poznamenal v blogu Peter Pellegrini.
Najbezprostrednejšie podľa neho občania pocítia nárast miezd vo verejnom sektore, zvyšovanie minimálnej mzdy, ale aj opatrenia štátu na lepšie ohodnotenie práce v noci, cez víkendy a vo sviatky. Minimálna mzda stúpne od januára budúceho roku z doterajších 480 na 520 eur. Vyššie výplaty sa týkajú viac ako 150-tisíc zamestnancov, a to v súkromnom aj vo verejnom sektore.
Zopakoval, že v najbližších dvoch rokoch aj kvôli tomu dôjde k historicky najvyššiemu zvýšeniu platov zamestnancov verejnej správy. Prakticky v priebehu jedného roka o 20 percent. Zvýšenie sa týka 350-tisíc zamestnancov štátu počnúc všetkými profesiami.
“V sociálnej oblasti si ako jednu z priorít uvedomujeme podporu rodinnej politiky. Demografické riziká nám velia podporovať a sociálne ochraňovať mladé rodiny s deťmi. Celková podpora rodiny predstavuje výdavky v sume 756 miliónov eur. V tejto súvislosti treba zdôrazniť, že jedným z najdôležitejších sociálnych opatrení je zavedenie bezplatného stravovania v materských a na základných školách.”
Premiér dodáva, že vláda v rozpočte nezabudla ani na poľnohospodárov, kde sa ráta s rezervou 50 miliónov eur. “Počítame s tým, že poklesne DPH na ubytovanie z 20 na 10 percent a zavedú sa dotované rekreačné poukážky na dovolenku na Slovensku.”
Od januára si podľa neho polepšia aj seniori, počíta sa s tým, že priemerný starobný dôchodok sa zvýši. Rád by som sa pristavil pri oblasti zdravotníctva. Celkové príjmy sa tu na rok 2019 predpokladajú vo výške 5,04 miliardy eur s medziročným rastom 243,8 milióna eur.
“Uvedené čísla jasne ukazujú, že našou ambíciou je v budúcom roku formovať moderný a sebavedomý štát so silnou sociálnou politikou. Priateľský k občanom a meniaci kvalitu ich života. Držme si palce, priatelia!” Odkázal premiér Pellegrini.
 
 
Príspevok Premiér Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet je aj o životnej úrovni ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.