Bratislava 13. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Predseda vlády Peter Pellegrini sa v rozhovore pre denník Pravda vyjadril k zahraničnej politike Slovenskej republiky po rekonštrukcii vládneho kabinetu. Povedal, že oproti kurzu, ktorý nastavil jeho predchodca Robert Fico, sa postoj Slovenska nebude zásadnejšie meniť v žiadnej záležitosti.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Premiér Pellegrini sa vyjadril aj k zahraničnopolitickému postoju a orientácii Slovenskej republiky pod jeho vedením. “Vo všeobecnosti som presvedčený, že nielen sankcie proti Rusku, ale aj iné namierené proti akejkoľvek krajine neprinášajú želaný výsledok. Ani pre jednu, ani pre druhú stranu. V prípade odvetných ruských sankcií proti EÚ sme pocítili ich dosah. Minulý týždeň bola vláda na výjazdovom rokovaní v Prakovciach, kde 450 ľudí zostalo na ulici práve v súvislosti so sankčnou politikou,” poznamenal Pellegrini a vysvetlil, že ruský odberateľ dostal pokyn, aby nenakupoval výrobky vrátane náhradných dielcov z krajín EÚ, ale aby riešil nákup na ruskom území. “Slovenská fabrika stratila odbyt, náš štát má teda zlú skúsenosť. Slovensko bude opakovať, že protiruské sankcie EÚ nepomáhajú riešiť problém. Vo vzťahu k Ruskej federácii som zástancom vedenia dialógu. Naopak, nepovažujem za správnu cestu vyostrovať napätie.
“Pre Slovensko je dôležité mať s Ruskom dobré vzťahy. Treba si uvedomiť, že naše hospodárstvo je v určitej miere závislé od energetických dodávok z Ruskej federácie,” uviedol premiér s tým, že Slovensko je jasne predvídateľný partner v rámci EÚ, ale pritom si vyhradzuje podľa potreby zaujať postoj, ktorý presadzuje naše národné záujmy. “Ak niekto schváli napríklad plynovod Nord Stream 2, mal by rozumieť tomu, že aj my chceme reprezentovať naše záujmy a ochraňovať našich občanov,” vysvetlil Pellegrini.
Bývalý predseda vlády Robert Fico sa často zmieňoval o bližšej integrácii ekonomicky vyspelých krajín eurozóny, ktoré on sám označil pojmom “jadro”. Jeho nástupca Peter Pellegrini dodal, že Slovensko má aj dnes ambíciu stať sa jeho súčasťou. “Smerovanie Slovenska do jadra únie nebude znamenať len nejaké slepé prispôsobovanie sa požiadavkám Nemecka alebo Francúzska. Jadro vnímam tak, že chceme byť pri diskusii o ňom. Zdôrazňujem pritom, že naše členstvo v EÚ stelesňuje úspešný príbeh a neviem si predstaviť inú budúcnosť našej krajiny,” uviedol.
Slovensko je podľa Pellegriniho hlbšie integrované, pretože ako jediný člen visegrádskej štvorky sme súčasťou eurozóny. “Navyše si poctivo plníme domáce úlohy, pretože na rozdiel do nás sa nájdu štáty, ktoré nedodržiavajú fiškálne parametre. Takže určite máme právo sedieť za stolom pri debate o jadre únie.” Predseda vlády dodal, že bude pritom dávať dôraz na to, aby integrácia mala zdravú úroveň. “Napríklad nikdy nebudeme súhlasiť, aby sme prišli o právo schvaľovať si návrh štátneho rozpočtu tak, že by o tom rozhodoval nejaký eurokomisár v Bruseli,” ubezpečil premiér.
 
Príspevok Premiér Pellegrini: Slovensko bude opakovať, že protiruské sankcie EÚ nepomáhajú riešiť problém zobrazený najskôr Hlavné správy.