Budapešť 31. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)
 
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok dopoludnia stretol v Budapešti na pracovnej schôdzke s generálnym riaditeľom ruského štátneho koncernu Rosatom Alexejom Lichačovom. Agentúru MTI o tom informoval premiérov hovorca Bertalan Havasi.

Na snímke maďarský premiér Viktor Orban

“Delegácia Rosatomu informovala maďarského ministerského predsedu o aktuálnom stave prípravy rozšírenia atómovej elektrárne v Paksi,” povedal hovorca o schôdzke, ktorá sa konala v budove maďarského parlamentu.
Projekt budú financovať z 80 percent ruské štátne banky. Výstavba dvoch nových blokov sa má začať do konca októbra 2019.
Rozšírenie jadrovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi je v krajine historicky najdrahšou štátnou stavbou s nákladmi 12,5 miliardy eur.
Dva nové bloky jadrovej elektrárne v Paksi by mohli podľa maďarskej vlády vyrábať elektrickú energiu už v roku 2026. Prípravné investície sa majú začať ešte tento rok.
Ruský prezident Vladimir Putin na pracovnej návšteve v Budapešti vlani 2. februára povedal, že s Orbánom venovali projektu výstavby dvoch nových blokov jadrovej elektrárne v Paksi mimoriadnu pozornosť. “Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest,” podčiarkol vtedy Putin, s ktorým sa má Orbán stretnúť v Moskve 18. septembra.
 
Príspevok Premiér Orbán rokoval v Budapešti so šéfom ruského Rosatomu zobrazený najskôr Hlavné správy.