Bratislava 29. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Myšlienka 13. platu, s ktorou prišla nedávno SNS, je predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) veľmi sympatická. Zatiaľ ale ani je celkom aktuálna. “To je druhý balík,” povedal Fico v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Pripomenul, že jeho strana dlhodobo hovorí o potrebe zvyšovania miezd na Slovensku
Ilustračné fotoIlustračné foto

Najskôr chce riešiť zmeny v pracovných podmienkach, ktoré plánuje predstaviť v pondelok 1. mája. Téma povinného 13. platu je podľa neho veľký zásah a musí o ňom hovoriť s partnermi. “Musíme sa o tom dohodnúť s koaličnými partnermi. Ale je mi táto myšlienka veľmi sympatická. Musíme robiť všetko preto, aby mzdy na Slovensku rástli,” vyhlásil Fico.
Najskôr chce ale riešiť výšku minimálnej mzdy, prácu v noci a cez víkendy či dochádzanie za prácou. Fico by chcel, aby sa výška minimálnej mzdy čo najrýchlejšie priblížila k sume 500 eur. Nazdáva sa, že by to mohlo byť v roku 2018. Tiež chce viac odmeňovať nočnú prácu a prácu cez víkendy. “V Zákonníku práce dnes nemáme príplatky za sobotu a nedeľu. Chceme to do Zákonníka práce vrátiť,” doplnil.
Zmeny majú prísť aj v podpore dochádzania za prácou. “Je dôležité, aby ľudia, ktorí sú ochotní cestovať za prácou povedzme viac ako 60 či 70 kilometrov, dostali viac peňazí,” povedal premiér.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.