Valletta 16. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Malta sa nikdy nestane “centrom pre migrantov” v Stredozemnom mori, vyhlásil v nedeľu premiér ostrovnej krajiny Joseph Muscat.

Na snímke Joseph Muscat

Tí, ktorí sa na mori dostanú do tiesne, budú naďalej zachraňovaní, avšak Malta nebude slúžiť ako stredisko pre vybavovanie migrantov, zdôraznil Muscat. Podľa vlastných slov nemôže súhlasiť s tým, aby “niekto niečo zhadzoval” na jeho krajinu, píše agentúra DPA.
Premiér sa vyjadril v rozhovore pre rozhlasovú stanicu svojej Strany práce, One Radio.
Malta a Taliansko sa dostali do sporov okolo záchrany a vybavovania prípadov migrantov, ktorí sa snažia zo severnej Afriky dostať cez Stredozemné more do Európy.
Muscat v nedeľu odmietol tvrdenia talianskej vlády, že jeho krajina nedodržiava medzinárodné právo. Dodal, že všetci ľudia v nebezpečenstve sú vždy zachránení, ak však nie je potrebná pomoc, maltské úrady podľa neho majú “zviazané ruky” a nemôžu jednoducho prevziať ľudí, ktorí nechcú ísť na tento ostrov.
Súčasná talianska vláda po svojom júnovom nástupe k moci zaujala jasný postoj proti imigrácii s tým, že neumožní záchranným lodiam s migrantmi zakotviť v talianskych prístavoch, pokiaľ iné krajiny EÚ nesúhlasia s prijatím týchto ľudí.
 
Príspevok Premiér Muscat: Malta sa nestane centrom pre migrantov zobrazený najskôr Hlavné správy.