Bratislava 10. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Do nemocníc prichádzajú prvé nové lôžka v rámci obnovy postelí. V bratislavskej nemocnici na Antolskej ulici odovzdali v pondelok 70 nových lôžok. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) pri tejto príležitosti uviedol, že je dôležité “robiť všetko pre komfort slovenského pacienta, ktorý si po špičkovom zákroku zaslúži dobrú rekonvalescenciu”. Do štátnych nemocníc má smerovať celkovo 8100 nových postelí.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská pri príležitosti odovzdania nových posteľných lôžok do Nemocnice svätého Cyrila a Metoda v Bratislave

“Sľúbili sme, že do našich nemocníc pribudne niekoľko tisíc nových postelí a obmeníme tak lôžka, ktoré majú často 20 – 30 rokov. Mnohé z nich už neposkytujú tie parametre, ktoré by poskytovať mali,” vysvetlil premiér. Nové postele si už stihli vyskúšať pacienti aj sestry. Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) poslúži vyše 2300 postelí. Predseda vlády sa nazdáva, že “čoskoro budeme svedkami kvalitatívnej zmeny v slovenskom zdravotníctve”.
Premiér tiež avizoval ďalšie veľké rekonštrukcie, ktoré čakajú zdravotníctvo. “Chystá sa rekonštrukcia Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorá bude rekonštruovaná z eurofondov. Zo štátneho rozpočtu sa bude rekonštruovať výrazne univerzitná nemocnica v Banskej Bystrici, ružinovská nemocnica v objeme možno až 80 miliónov eur,” informoval. Podľa jeho slov sú pripravené aj väčšie opatrenia, ako stratifikácia slovenských nemocníc.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) pripomenula, že k dispozícii budú štyri typy postelí. “Všetky postele, ktoré sú dovážané do našich nemocníc, už obsahujú tzv. antidekubitné matrace, teda tie, ktoré zabraňujú u pacientov vzniku preležanín. Slovenský pacient strávi hospitalizáciou v nemocnici v priemere osem a pol dňa, preto je kvalitná posteľ dôležitou súčasťou liečby,” vysvetlila. Podľa Kalavskej plánuje MZ odovzdať postele, ktoré už doslúžili pacientom, do sociálnych organizácií, ktoré už o staré postele prejavili záujem.
“Nové lôžka našej nemocnici výrazne pomôžu. V mnohých prípadoch ide o obnovu postelí po dlhých rokoch. Je to pozitívna správa tak pre pacientov, ako aj zdravotníkov,” uviedol Juraj Kovács, generálny riaditeľ UNB.
 
Príspevok Premiér: Je dôležité, aby sme urobili všetko pre komfort slovenského pacienta zobrazený najskôr Hlavné správy.