Bratislava 29. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Alexander Dubček bude mať od 13. decembra bustu v priestoroch Európskeho parlamentu vo francúzskom Štrasburgu. Oznámil to dnes predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na Bratislavskom hrade počas spomienkového podujatia pri príležitosti 95. výročia narodenia Dubčeka. Bustu s nápisom “Verím v dobro človeka” pochádzajúcu zo súkromnej zbierky, ktorú dnes predstavili, bude v Štrasburgu spolu s ďalšími ľuďmi inštalovať aj Fico.

Na snímke zľava premiér SR Robert Fico, Milan a Pavol Dubčekovci pri buste svojho otca Alexandra Dubčeka pri príležitosti 95. výročia narodenia Alexandra DubčekaNa snímke zľava premiér SR Robert Fico, Milan a Pavol Dubčekovci pri buste svojho otca Alexandra Dubčeka pri príležitosti 95. výročia narodenia Alexandra Dubčeka

“Alexander Dubček ma vždy mimoriadne inšpiroval. Bohužiaľ som ho poznal veľmi krátko, hovoril som s ním dva alebo trikrát, ale aj to ma mimoriadne obohatilo. Inšpiruje ma z pohľadu politiky, ktorú sa snažím robiť nielen ako premiér, ale najmä ako predseda Smeru-SD,” povedal Fico. Dubčeka opäť prirovnal ku knihe, z ktorej každý rád cituje, ale málokto ju čítal.

“Málokto vie, aký bol jeho život, čím prešiel a čo odkazuje jeho práca a dielo. Mám 52 rokov a v roku 1969 som mal štyri. Keď som mal 15 či 16, prehrabával som sa v starých novinách a našiel som niekoľko vydaní týždenníka Nové slovo z roku 1968, ktoré popisovali atmosféru Pražskej jari a všetkých očakávaní,” uviedol.

Podľa predsedu vlády Alexander Dubček ponúkal alternatívu tvrdému kapitalizmu, ktorá keby sa v roku 1968 ujala, dnes by sme boli podstatne ďalej. “Žiaľ, prišlo obdobie normalizácie a Dubček musel odísť z verejného života,” dodal Fico s tým, že Alexander Dubček bol človek s veľkým Č.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.