Bratislava 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Premiér Robert Fico (Smer-SD) chce posilniť boj proti korupcii na Slovensku. Má záujem, aby tu vznikol bod zastrešený autoritou Medzinárodnej protikorupčnej akadémie (IACA). Povedal to dnes po stretnutí s dekanom IACA Martinom Kreutnerom

Akadémia by sa neangažovala vo vyšetrovaní, to by bolo podľa Fica nad rámec. Premiér by ocenil, ak by bol na Slovensku okrem polície či prokuratúry ďalší kontrolný mechanizmus. “Ľudia sa boja oznamovať korupciu, majú strach, že na to doplatia. Takéto miesto im možno pomôže osmeliť sa,” uviedol premiér. Fico nechce týmto zámerom spochybniť prácu polície či prokuratúry. Tvrdí, že konajú vždy.

Na snímke premiér Robert Fico

Dnes šlo o prvé stretnutie premiéra s dekanom IACA. Plánujú sa stretávať aj naďalej. Chcú podpísať dohodu o spolupráci, jej pracovný návrh by mal byť hotový v priebehu budúceho týždňa. Slovensko má podľa premiéra záujem využiť všetky kapacity tejto medzinárodnej inštitúcie. IACA by na Slovensku mohla vzdelávať úradníkov, ktorí pracujú napríklad s fondmi či finančnými mechanizmami. Fico priznal, že v spolupráci chce ísť nad štandard a dôkazom má byť práve snaha o zriadenie akéhosi bodu IACA na Slovensku.

Slovensko je jednou zo zmluvných strán IACA. Fico chce viac finančne podporovať jej aktivity, doteraz sme tam podľa neho dali asi 3000 eur. Kreutner potvrdil záujem Slovenska o spoluprácu, ktorý ho teší. “Účasť na našich programoch je možná, účastníkom zo Slovenska vieme ponúknuť organizáciu rôznych podujatí na Slovensku,” povedal.

Dekan IACA tvrdí, že SR je “na tom podľa štandardných indexov korupcie veľmi dobre a v tomto ohľade patrí medzi tie lepšie krajiny”. Boj proti korupcii je dlhodobý proces, poznamenal. “Vyžaduje si veľké úsilie a hlavne spoluprácu mnohých aktérov,” povedal.

Premiér sa dnes stretol aj s veľvyslancami krajín Európskej únie, USA a Kanady pri príležitosti prvého roku súčasnej vlády. Hovoril s nimi aj o téme boja proti korupcii a spolupráci orgánov činných v trestnom konaní. Veľvyslancov vyzval, aby za ním osobne prišli v prípade, ak ich kontaktuje firma z ich domovskej krajiny s podozreniami na korupčné správanie sa na Slovensku.

“Požiadal som veľvyslancov, aby okamžite prišli na Úrad vlády a tieto informácie poskytli a ja garantujem, že tieto informácie budú ihneď posunuté orgánom činným v trestnom konaní,” uviedol Fico.

Rozhovor s veľvyslancami prebiehal podľa Fica v otvorenej atmosfére. Pripustil, že na Slovensku korupcia existuje, odmieta však, aby sa stala predmetom politického zápasu ako sa to deje. „O korupcii musíme vážne a otvorene hovoriť, diskusia však musí mať rámec a kvalitu,“ vysvetlil s tým, že chce naďalej prichádzať s podobnými iniciatívami v tejto oblasti.

IACA pôsobí ako vzdelávacia výskumná inštitúcia, ktorej cieľom je venovať sa aktívnemu boju proti korupcii, výskumu v tejto oblasti, výchove odborníkov a posilňovaniu expertného dialógu prostredníctvom výmeny medzinárodných skúseností. Jej sídlom je Laxenburg pri Viedni.