Bratislava/Slavošovce 21. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Marek Lukáč)

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) dúfa, že naprieč politickým spektrom sa nájde čo najširšia podpora pre rozpočet na budúci rok. Uviedol to po skončení sa výjazdového rokovania vlády v Slavošovciach v Rožňavskom okrese

Na snímke predseda vlády Peter Pellegrini

O návrhu rozpočtu bude na nadchádzajúcej novembrovej schôdzi (28. 11.) rokovať parlament. Predseda SNS Andrej Danko však v utorok (19. 11.) upozornil na to, že prijatie rozpočtu je ohrozené, aj strana SaS hovorí o stiahnutí tohto návrhu.

Premiér však verí, že by rozpočet mohol v parlamente prejsť aj napriek „ťažkým diskusiám“. „Bez nejakých drastických zmien by sme mohli nájsť zhodu v parlamente. Pre štát je lepšie, keď je stanovený riadny rozpočet. Samozrejme, že štát sa vie vyrovnať aj s inými režimami, ale nemyslím si, že je momentálne cieľom politických strán hnať krajinu do rozpočtového provizória,“ myslí si premiér. Podľa neho by to ani nevyslalo dobrý signál navonok. „Preto sa minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) bude snažiť udržať diskusiu pod kontrolou tak, aby nedošlo k nejakej dramatickej zmene parametrov rozpočtu, ktoré by výrazne posúvali deficit, zhoršovali to riziko, lebo vtedy by pravdepodobne zasiahla Európska komisia. To si nikto z nás neželá,“ zhodnotil premiér s tým, že sa bude snažiť získať pre rozpočet čo najširšiu politickú podporu.

V súvislosti s hodnotením rozpočtu Európskou komisiou uviedol, že to nevidí až tak dramaticky. „Sme v skupine číslo tri, ktorá je však rozdelená na dve skupiny. Na tie, kde je riziko väčšie a kde je menšie. Slovensko je v tej lepšej skupine. Sú to skupiny krajín, u ktorých je konštatované, že existujú riziká odchýlenia sa od stanovených cieľov. To nie je hodnotenie, ktoré by zamietlo rozpočet. Hodnotenie nepovažujem za nejako extra dramatické,“ dodal Pellegrini.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj