Tokio 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshik)

Japonský premiér Šinzó Abe si počas návštevy Havaja, ktorá sa uskutoční koncom decembra, uctí pamiatku amerických obetí útoku japonského námorníctva na americkú základňu Pearl Harbor z roku 1941, ale neospravedlní sa zaň

Na snímke japonský premiér Šinzó AbeNa snímke japonský premiér Šinzó Abe

Informoval o tom dnes v Tokiu hovorca japonskej vlády Jošihide Suga. Dodal, že “cieľom tejto návštevy je uctiť si pamiatku padlých vo vojne, nie ospravedlňovať sa”.

Podľa hovorcových slov Abeho návšteva poskytne možnosť ukázať mladším generáciám spoločné odhodlanie neopakovať hrôzy a utrpenie vojny a dať najavo zmierenie medzi Japonskom a Spojenými štátmi.
Abeho návšteva na Havaji sa uskutoční 26. a 27. decembra. V rámci nej navštívi spoločne s americkým prezidentom Barackom Obamom aj základňu Pearl Harbor. Počas výkonu svojej funkcie to doteraz neurobil nijaký japonský premiér.

Obama sa zasa tento rok stal prvým americkým prezidentom v úrade, ktorý navštívil pamätník obetiam amerického jadrového náletu na Hirošimu zo 6. augusta 1945.

Biely dom v noci nadnes potvrdil, že Obama a Abe navštívia 27. decembra pamätník USS Arizona Memorial na základni Pearl Harbor. Ich spoločná návšteva má byť podľa Bieleho domu “svedectvom sily zmierenia, ktorá zmenila bývalých protivníkov na blízkych spojencov so spoločnými záujmami a zdieľajúcich spoločné hodnoty.”

Útok na americkú základňu Pearl Harbor na Havaji bol prekvapivým úderom japonského cisárskeho námorníctva. Odohral sa 7. decembra 1941 a následne viedol k tomu, že USA vypovedali vojnu Japonsku a neskôr sa aktívne zapojili do druhej svetovej vojny.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.