Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR)
 
Štát plánuje rázne zasiahnuť proti nepoctivým podnikateľom a je pripravený obmedziť bankové tajomstvo tak, ako ho poznáme dnes. Pripravovaná reforma daňových zákonov má umožniť finančnej správe či polícii kontrolovať finančné toky na účtoch všetkých firiem a živnostníkov vo všetkých bankových subjektoch pôsobiacich na našom území.

Ilustračné foto

V prípade získania novej kompetencie podnikatelia pred daniarmi neutaja ani jedno jediné euro poslané na účty v slovenských bankách. Novinka však zároveň vytvára obavy z toho, či nebude zneužívaná. O prelomení bankového tajomstva budú poslanci rokovať už túto jeseň v rámci novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu.
“Nový návrh má potenciál zlepšiť daňovú spravodlivosť bezúhonných podnikateľov plniacich si svoje povinnosti voči štátu. Fyzických osôb sa pripravované zmeny nedotknú,“ uviedla pre denník Pravda hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.
V prípade schválenia zákona v podobe, v akej je navrhovaný, nová kompetencia v spolupráci s počítačovým systémom daniarov automaticky upozorní na nezrovnalosti medzi príjmami uvedenými v daňovom priznaní a peniazmi prichádzajúcimi na bankový účet. Daniari tiež môžu overiť, či podnikateľ naozaj zaplatil za všetky v daňovom priznaní uvedené výdavky, alebo ide len o fiktívne náklady uvedené v snahe zaplatiť čo najnižšie dane. Nepoctiví podnikatelia môžu v prípade rozbehnutia nového systému čeliť daňovým kontrolám.
Ministerstvo financií koncom júla upozornilo, že jednou z významných výziev Slovenska je boj s daňovými únikmi. “Napriek rastúcej úspešnosti výberu DPH existuje značný priestor na zlepšenie v tejto oblasti. Dosiahnutie úspešnosti výberu na úrovni priemernej krajiny EÚ by prinieslo do verejného rozpočtu takmer 1,5 miliardy eur, bez zvýšenia daňového bremena. Za tieto peniaze by sme vedeli napríklad každoročne opraviť vyše 200 kilometrov ciest prvej triedy, jednu šestinu z počtu ciest v havarijnom stave. Za šesť rokov by sme teda mohli mať opravené všetky cesty.”

Inštitút finančnej politiky (IFP) – analytický útvar ministerstva financií, tiež uviedol, že v súlade s odporúčaniami OECD navrhuje možnosť komplexného prístupu pre Ministerstvo financií SR a Finančné riaditeľstvo SR (FR SR) k bankovým údajom podnikateľských účtov firiem a živnostníkov. “Podobne fungujúci systém toku údajov majú napríklad v Estónsku či vo Francúzsku. Bežného občana sa údajne návrh nedotkne. “Zároveň, plošný prístup k zahraničným účtom slovenských rezidentov má Finančná správa SR na základe medzinárodných dohôd už v súčasnosti.”
“Uvedomujeme si citlivosť údajov a význam bankového tajomstva. IFP disponuje dlhodobými skúsenosťami so spracovaním citlivých dát, najmä daňovým tajomstvom. Samozrejmosťou je režimové pracovisko, kde práca s citlivými údajmi prebieha v anonymizovanej forme na výpočtovej technike v offline prostredí. Prístup k takýmto údajom je len v odôvodnených prípadoch a pre úzky okruh zamestnancov. Nastavené procesy boli konzultované s Úradom pre ochranu osobných údajov. K odkrytiu údajov za konkrétny subjekt by došlo len v odôvodnených prípadoch a podozreniu z daňového úniku, pri bežnej analytickej práci k nemu nedochádza,” uviedol rezort financií k prípadným obavám zo zneužitia nových právomocí.

 

Príspevok Prelomová zmena daňovej legislatívy!? Štát bude kontrolovať účty všetkým podnikateľom a živnostníkom zobrazený najskôr Hlavné správy.