Praha 5. septemra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pxhere)

Českým vedcom sa podarilo objaviť prelomovú metodiku terapie, dosiaľ neliečiteľnej Huntingtonovej choroby. Metodiku  schválili v USA a na rade sú klinické štúdie na ľuďoch

Ilustračné foto

Huntingtonova choroba

Huntingtonova choroba je dedičným neurodegeneratívnym ochorením mozgu, ktoré spôsobuje zníženie mentálnych schopností človeka a poruchy v jeho koordinácii a emotívnom stave. Môže za to toxická bielkovina huntingtin, ktorú v roku 1872 objavil americký lekár George Huntington.

Zvyčajne sa neliečiteľná choroba začína prejavovať u ľudí vo veku 30 až 50 rokov, pričom rodičia ju prenášajú na polovicu svojich potomkov. Postihuje asi 7 zo 100 tisíc ľudí vo svete a v Česku ňou trpí asi 1 tisíc ľudí.

Prelom českých vedcov

3. septembra Centrum PIGMOD (Pig Models of Diseases) v Ústave živočíšnej fyziológie a genetiky AV ČR informovalo o tom, že jeho vedcom sa spoločne s holandskou firmou uniQure podarilo dosiahnuť prelom v liečení Huntingtonovej choroby. Ide o novú metodiku génovej terapie, ktorú vyskúšali na miniatúrnych prasiatkach.

Miniatúrne prasiatka sú ako pre výskum, tak pre génovú terapiu viac ako príhodné. V dospelosti sú totiž, čo do váhy aj veľkosti orgánov veľmi podobné ľuďom, uviedol riaditeľ Centra PIGMOD Jan Motlík.

Motlík vysvetlil, že zvolená metóda liečby predpokladala vpravenie, tzv. vírusových vektorov do mozgu miniatúrnych prasiatok, ktoré dlhodobo znižujú hladinu mutovaného huntingtinu. Ľudský gén, ktorý produkuje toxickú bielkovinupredtým začlenili do génovej výbavy zvierat.

Vykonaný výskum českými a holandskými odborníkmi preukázal, že nová metóda terapie je efektívna a zároveň bezpečná. Vďaka tomu ju schválil a dokonca jej aj udelil prioritu americký štátny úrad na kontrolu potravín a liečiv (FDA). Ten povolil začatie klinických pokusov na ľuďoch, ku ktorým má dôjsť v druhej polovici tohto roku v USA.

Vedci veria, že ich metodika môže úplne zastaviť postup choroby tým, že vyplaví toxický proteín z ľudského organizmu. Motlík k tomu dodal, že by sa choré bunky mali uzdraviť, avšak upozornil na to, že metodika nemá možnosť vrátiť do mozgu človeka zničené neuróny.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj