Bratislava 14. marca 2019 (HSP/Foto:Pixabay)
 
Keď sa pozrieme na najväčšie štátne sviatky, ktoré oslavujú veľké, vraj kultúrne a demokratické národy, s prekvapením zistíme, že takmer vždy ide o oslavu vzniku štátu s totalitným, vražedným a šovinistickým režimom, ktorý sa po svojom založením doslova brodil v krvi a rasistickom bahne

Ilustračné foto

Tak napríklad sladké Francúzsko. Ich najväčším sviatkom je oslava Veľkej francúzskej revolúcie, dobytie Bastily. Tá revolúcia bola začiatkom celého radu krvavých udalostí a prevratov, ktoré po rokoch hrôzy vyústili do napoleónskej diktatúry a radu dobyvačných vojen. Do toho obdobia spadajú tiež začiatky masového rozvoja kolonializmu, čo bolo azda najrasistickejšie obdobie svetových dejín, počas ktorého (nielen) Francúzi zotročili a zavraždili nespočetné množstvo ľudí v mnohých krajinách sveta. Francúzi začiatok tohto svinstva oslavujú ako svoj najväčší sviatok.
Najväčší štátny sviatok Španielska je „Deň Španielska“, oslava výročia kresťanského dobytia Španielska, ktoré predtým po stáročia ovládali moslimovia. Len si to predstavte: s akým pochopením by sme sa asi o niekoľko desaťročí, keď v Británii, Holandsku či Francúzsku prevládnu moslimovia, pozerali na to, keby vyhlásili za svoj hlavný sviatok deň moslimského dobytia týchto krajín? A vidíte: demokratické Španielsko má za svoj hlavný štátny sviatok práve takýto deň.
A čo svetlo ľudských práv, ozdoba svetového humanizmu, kvetinka celoplanetárnej demokracie? Ich najväčší sviatok je oslava dňa nezávislosti, čiže vzniku štátu s neľudským otrokárskym režimom, ktorý cynicky vyvraždil pôvodné obyvateľstvo severoamerického kontinentu. Rasizmus, otrokárstvo, dobyvačné vojny, genocída Indiánov – to je v skratke charakteristika štátu, ktorého vznik je v USA dôvodom na každoročné bujaré oslavy, a teda niet pochýb, že sa tento štát k celému svojmu strašnému historickému dedičstvu hrdo hlási.
V porovnaní s nimi, my na Slovensku rasisti jednoznačne nie sme – napríklad drvivá väčšina z nás v dnešný deň vôbec neoslavuje, hoci dnes je to presne 80 rokov od založenia nášho prvého samostatného štátu. My totiž vieme, že k jeho histórii patrí aj fakt, že nechal vyviezť časť židovského obyvateľstva do Nemecka, kde mnohých z nich tamojší režim popravil.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Prekvapujúce zistenie: Veľké národy by sa od nás Slovákov mohli učiť demokracii! zobrazený najskôr Hlavné správy.