Berlín 16. októbra 2018 (HSP/Foto: Pixabay)
 
Nikdy predtým v nedávnej histórii toľko Nemcov nechcelo opustiť svoju vlasť

Ilustračné foto

Podľa nemeckého denníka Die Welt, prieskum inštitútu YouGov pre spoločnosť finančných služieb TransferWise sa konal 19. až 21. septembra na vzorke 2109 opýtaných nemeckých dospelých občanov.
Z nich až 1256 (55%)  uviedlo, že by chceli vyskúšať šťastie v inej krajine. A jedna tretina z nich aj navždy, predovšetkým starší ľudia od 55 rokov. Za pár rokov odlúčenia by bolo okolo 13%, aj mnoho žien vo veku 18 až 24 rokov. Na maximálne jeden rok by šlo 9%.
Dôvodom nie je známe “získanie skúseností s novou kultúrou či štúdium cudzích jazykov”, ale že v inej krajine bude pokojnejší a uvoľnenejší život (38%), nádej na vyššiu kvalitu života (33%) a lepšie počasie (31%). Ďalšími dôvodmi sú stabilnejšia politická situácia a lepší príjem.

Die Freie Welt píše, že by to bola “obojstranná facka pre Merkelovú a jej spoločníkov”. Nemci sú totiž “unavení z Merkelovej politického cik-cakového smerovania a úplne nesprávnych politických rozhodnutí”.
29% ľudí, ktorí teraz emigrovali, povedalo, že pred dvoma rokmi neuvažovalo o emigrácii, ale teraz sa stala skutočnou možnosťou. Len pre malú časť Nemcov, ktorí sú pripravení emigrovať, to môže byť len sen preto, lebo mnohé potenciálne cieľové krajiny vytvárajú vysoké prekážky pre prisťahovanie.
Na rozdiel od Nemecka si do krajiny nenechajú len tak vpustiť hocikoho Kanada, Austrália alebo Nový Zéland, ktorí obmedzujú svoju kapacitu najmä na mladých, zdravých a dobre vyškolených remeselníkov a profesionálov. Tí, ktorí sú starší, budú potrebovať šesťmiestnu sumu peňazí v národnej mene, aby dokázali, že v určitom okamihu nebudú zaťažovať miestnych daňových poplatníkov.
 
Príspevok Prekvapivý prieskum: Viac ako polovica Nemcov by emigrovala zo svojej krajiny zobrazený najskôr Hlavné správy.