New York 13. marca 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)
 
Šéfka európskej zahraničnej politiky Federica Mogheriniová povedala v utorok v Bezpečnostnej rade OSN v New Yorku, že varuje pred akýmkoľvek vojenským zásahom vo Venezuele. To sa nečakalo a prišlo to úplne prekvapujúco

Na snímke vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová

Lebo hlavné EÚ štáty, Nemecko a Francúzsko už pred niekoľkými týždňami uznali Guaida ako prechodného prezidenta a ten sa niekoľkokrát vyjadril, že ak Maduro neodstúpi dobrovoľne, tak že vojenský zásah USA je nevyhnutný. A Washington Madurovi už viackrát pohrozil vojenskou silou
Mogheriniová povedala v utorok:
„Vojenský zásah zvonku na územie Venezuely je absolútne neakceptovateľný.“
Tým sa postavila proti USA i proti samozvancovi Guaidovi.
Z toho vyplýva, že tak musela konať nielen so súhlasom Berlína i Paríža, ale v ich poverení. To naznačuje, že EÚ prehodnotila situáciu a zmenilo svoj postoj k prezidentovi Madurovi.
Z Berlína prišla informácia, že EÚ vytvorila medzinárodnú kontaktnú skupinu, do ktorej patrí aj Nemecko a Francúzsko. Skupina vedie rozhovory s venezuelskou vládou i s opozíciu a ich cieľom je dosiahnutie mierového riešenia kritickej situácie vo Venezuele, a ako povedal hovorca skupiny, tak sa urobí všetko preto, aby riešenie bolo demokratické.
Nemenovaný francúzsky zdroj tvrdí, že za zmenou postoja Berlína a Paríža je Peking a Moskva.
Roman Bednár
 
Príspevok Prekvapenie: Federica Mogheriniová varovala pred vojenskou intervenciou vo Venezuele zobrazený najskôr Hlavné správy.