“Prejav zdravého pragmatizmu”: Nemecký snem schválil zákon určujúci 4 bezpečné krajiny pôvodu

Berlín 18. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)
 
Nemecký Spolkový snem (Bundestag) schválil v piatok veľkou väčšinou návrh zákona rozširujúceho zoznam tzv. bezpečných krajín pôvodu o Gruzínsko, Alžírsko, Maroko a Tunisko. Berlín si od tohto kroku sľubuje rýchlejšie rozhodovanie v prípadoch, keď občania týchto krajín podali v Nemecku žiadosť o azyl, ako aj zrýchlenie procesu vyhostenia po ich zamietnutí, uviedla agentúra DPA

Ilustračné foto

Navrhovanú zmenu azylového práva podporili poslanci v pomere 509 ku 138 hlasom pri štyroch zdržaniach. Proti návrhu spolkovej vlády sa vyjadrili v piatok v pléne iba zástupcovia frakcií Zelených a Ľavice.
Podľa hovorkyne Zelených Luise Amtsbergovej je takéto opatrenie zbytočné, pretože počet žiadostí o azyl od občanov menovaných krajín už aj tak prudko poklesol, zatiaľ čo počet vyhostení do Gruzínska a krajín Maghrebu výrazne vzrástol.
Helge Lindh – poslanec Sociálnodemokratickej strany Nemecka, ktorá je súčasťou vládnej koalície – zase rozšírenie zoznamu bezpečných krajín obhajoval ako dôležitý krok a “prejav zdravého pragmatizmu”. V občanoch týchto krajín totiž netreba vzbudzovať “falošné nádeje” na budúcnosť v Nemecku.
Nemecké orgány pri bezpečných krajinách pôvodu predpokladajú, že v nich spravidla nedochádza k politickému prenasledovaniu a neuplatňujú sa neľudské či ponižujúce tresty alebo zaobchádzanie.
Nemecká vládna koalícia prišla s podobným návrhom, týkajúcim sa štátov Maghrebu, už v roku 2017, v Spolkovej rade (Bundesrat) však narazila na odpor viacerých spolkových krajín, kde spoluvládli Zelení alebo Ľavica.
 
Príspevok “Prejav zdravého pragmatizmu”: Nemecký snem schválil zákon určujúci 4 bezpečné krajiny pôvodu zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)