Bratislava 15. novembra 2018 AKTULIZOVANÉ (HSP/Foto:SITA/Peter Rusko)
 
Prezident SR Andrej Kiska avizoval po komunálnych voľbách oznámiť založenie novej politickej strany, ktorá podľa niektorých prieskumov mohla dostať podporu verejnosti, údajne, až na hranici 20 percent. Teraz je však všetko inak

Na snímke prezident SR Andrej Kiska počas pietneho aktu v rámci osláv 74. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici

Kiska sa totiž o novej strane rozhodne najskôr po skončení jeho súčasného mandátu na jar 2019. V súčasnosti rieši hlava štátu problémy so zákonom – nedávno prehratý súdny spor o vlastnícke práva k pozemkom pod Tatrami, tento týždeň vyšetrovatelia NAKA zasahovali v jeho firme KTAG, kde zaistili účtovníctvo a elektroniku.
Televízia TA3 informuje, že Andrej Kiska odkladá svoje oznámenie o založení nového politického subjektu, ktoré bolo naplánované krátko po komunálnych voľbách. Kiskov hovorca Roman Krpelan tieto informácie nekomentoval. Údajne povie Kiska viac o svojom politickom projekte až po skončení jeho súčasného prezidentského mandátu.
 
Podľa Sulíka Kiska balamutí národ
Na informácie okolo Kisku reagoval aj predseda SaS Richard Sulík. “S Andrejom Kiskom sa poznám 12 rokov, máme dobrý vzťah, tykáme si. Podľa jeho slov som bol ôsmy človek, ktorému oznámil svoje rozhodnutie kandidovať za prezidenta. Moja reakcia bola, že to určite vyhrá a Smečku som povedal, že viem o famóznom kandidátovi. Ale takéto naťahovanie oznámenia čo bude po skončení mandátu nepovažujem voči občanom za korektné. Najprv možno, potom nie, potom áno, potom, že vyjadrenie bude po komunálnych voľbách a teraz ani len to,” uviedol Sulík.
Sulík tvrdí, že nemá najmenší problém s tým, ak dosluhujúci prezident povie už osem mesiacov pred skončením mandátu, čo chce robiť, aké sú jeho plány. “Bolo by to korektné najmä voči voličom, ale aj voči partnerom, aby vedeli, s kým môžu rátať. Lebo toto je balamutenie národa.”

“Preto sme sa my v SaS rozhodli, že nebudeme na nikoho a na nič už čakať a naše konkrétne a korektné plány predstavíme na programovej konferencii 24. novembra,” zdôraznil Richard Sulík.
 


 
Pozemková mafia?
Kiskove kauzy pribúdajú. Podľa najnovších informácií policajti Národnej kriminálnej agentúry zasahovali v stredu 7. novembra vo firme KTAG, ktorej spoločníkmi sú prezident SR Andrej Kiska a jeho brat Jaroslav Kiska. V prípade tejto firmy polícia skúma nadmerné odpočty dane z pridanej hodnoty (viac v článku).
Na postup NAKA dnes reagoval prezident na sociálnej sieti. Uviedol, že polícia si len robí svoju prácu, z tohto pohľadu je minulotýždňový postup NAKA v poriadku. “Vyvoláva to však vo mne viacero otázok. Polícia celý prípad už dvakrát vyšetrovala. A dvakrát vyšetrovanie uzavrela s tým, že nedošlo k porušeniu zákona.”

“Prvýkrát krajská kriminálka Prešov v roku 2015 – major Mižanin. Neskôr prípad vyšetrovala a zastavila NAKA, vyšetrovateľka Kováčová. Prípad uzavrela rovnako – trestný čin sa nestal. Vypočuli pritom množstvo ľudí, prezreli tisíce strán účtovníctva.”
Andrej Kiska tvrdí, že všetky daňové kontroly sú riadne ukončené. “Ministerstvo financií už v roku 2014 uzavrelo kontrolu mojej volebnej kampane s tým, že nenašlo žiadne pochybenia. Napriek tomu začína NAKA vyšetrovať znova, tretí raz. Osobne zaistila účtovníctvo, skopírovala disky počítačov a tretí vyšetrovateľ pán Hrušovský bude všetko preverovať znova. Ten istý prípad, tie isté dokumenty, ktoré už všetci kontrolovali,” uzavrel prezident SR.

 

Okrem aktuálneho vyšetrovania Kiska nedávno prišiel o vlastnícke práva k pozemkom v katastri Veľkého Slavkova. Okresný súd v Poprade sa koncom októbra na verejnom pojednávaní zaoberal sporom medzi zubárom Jánom Francom a prezidentom SR Andrejom Kiskom vo veci pozemkov pod Tatrami. Sudca Radačovský uzavrel prípad vyneseným rozsudku, že “výlučným vlastníkom pozemkov je Ján Franc” (viac v článku). Právny zástupca prezidenta Ladislav Scholcz v tom čase nevylúčil ani nepotvrdil, že jeho klient sa voči verdiktu súdu odvolá.
Príspevok Prehra na súde o pozemok, razia NAKA vo firme KTAG… Kiska odkladá založenie politickej strany. Sulík: Balamutí národ zobrazený najskôr Hlavné správy.