Bratislava 26. februára 2019  (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Ľudia milujú blondínky. Aj v politike
Pani Radičová bola svojho času veľmi populárna. Vdova po známom komikovi, pracujúca niekde na ministerstve sociálnych vecí, kde urovnávala veci po predošlom zlom ministrovi – no kto by ju nemal rád.

Na snímke Zuzana Čaputová

Radičová v popularite prevalcovala zo dňa na deň všetkých, aj svojho šéfa Dzurindu a večne druhého Mikloša. Príbeh to bol taký pekný, že je škoda ho rozprávať do konca, tak zle skončil. Síce sa stala predsedníčkou vlády, čo ani veľmi nechcela, ale keď sa snažila stať prezidentkou, čo naozaj chcela, tak sa ňou nestala.
Predpovedať, že podobne dopadne pani Čaputová, by bolo odvážne. Niekto sa tým prezidentom stať musí a ona má teraz dobré šance. Ale …
Jadro problému je v otázke, prečo kandidátke Čaputovej v poslednom čase tak stúpli preferencie. A oni bezpochyby stúpli – všetky prieskumy preferencií niečo také ukazujú a Mistrík sa určite nevzdal kandidatúry len tak, na základe ničoho.
Ak teraz niekto čaká, že poviem, že prieskumy sú zmanipulované, je úplne mimo. Prieskumy sa síce dokážu výrazne mýliť, ale nie všetky a nie tak rovnako.
Správna odpoveď nie je ani to, že by Čaputová vyjadrujovala názory tých alebo iných skupín obyvateľstva lepšie ako Mistrík. Čaputovej názory a hodnotový program sú známe, nič sa na nich nezmenilo, jej preferencie nestúpajú z dôvodu, že by ľudia dozvedeli o jej hodnotách. Jej preferencie stúpajú pre to, že ju jednoducho viac ľudí spoznalo. Lebo nech by sme akokoľvek neuznávali hodnotový rámec, ktorý Čaputová a strany za ňou reprezentujú, jej osobne sa musí priznať, že je výborný kandidát. Dokáže hovoriť zrozumiteľne, konzistentne, bez záchvevov pochybnosti, nehrá to povrchne a je šarmantná. Ak ju niekto trénoval, tak klobúk dole. Ale v tomto prípade to je skôr jej prax zo súdnych procesov a prirodzený talent. Pani Čaputová je proste dnes niečo ako Radičová v čase, keď sa stala ministerkou, teda keď vstúpila do otvorenej politiky.
Veru, mnoho ľudí Čaputovú uvidelo na obrazovkách len v posledných dňoch a sú nadšení z jej čerstvého výzoru, tak nepodobného otravným stereotypom starých mrzutých chlapov v politike. Ľudia milujú nové a pekné, ľudia veria, že ženy sú miernejšie a spravodlivejšie. Ľudia sa vedia pre ženy v politike nadchnúť.
Ale nadšenie zväčša netrvá dlho.
Aj toto rýchle vzplanutie určite opadne. Otázka je len v tom, či opadne už pred voľbami alebo až po.
Peter Vanád
 
Príspevok Preferencie Čaputovej vzrástli prirýchlo… zobrazený najskôr Hlavné správy.