Praha 12. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Jedným z incidentov, ktorý narušil predvolebnú kampaň pred českými prezidentskými voľbami, je rozšírenie letákov, ktoré odrádzajú pred opätovnou voľbou súčasného prezidenta Miloša Zemana. Informuje o tom TV Nova.
Na snímke český prezident Miloš Zeman

V internetových, ale aj klasických poštových schránkach mnohých Čechov najmä v oblasti Ostravy sa objavil leták, ktorý nabáda voličov, ktorí by chceli dať hlas súčasnému prezidentovi Milošovi Zemanovi, aby nechodili k prvému kolu prezidentských volieb. Zeman podľa neho má postup do 2. kola automatický. “Pokiaľ chcete voliť súčasnú hlavu štátu Miloša Zemana, potom v 1. kole nikam nemusíte,” uvádza sa v propagačnom materiály. Prípad už preverujú policajti.
“Od tohto roku je to novinka. Prezident, ktorý svoj úrad obhajuje, automaticky postupuje priamo do kola finálového. Prosím, zostaňte doma a príďte až 25. a 26. januára,” nabáda voliča autor letáku. Ten sa už vo štvrtok objavil na facebookovom profile kampane Miloša Zemana. Prezidentov tím vyzýva voličov, aby sa nenechali oklamať.
Včera na takýto leták upozornila jedna občianka ostravských policajtov. Tí začali prípad vyšetrovať pre podozrenie z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. “Doposiaľ neznámy páchateľ mal v období bezprostredne pred voľbou prezidenta Českej republiky umiestniť do schránok domov v Ostrave-Zábřehu na ulici Volgogradskej letáky s nepravdivou informáciou,” uviedla hovorkyňa ostravských policajtov Gabriela Holčáková. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.