Predvádza Kiska divadlo? Prezident podľa ústavy musí prijať demisiu ministra

Bratislava 7. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Prezident Andrej Kiska rozohral čudnú hru. Už niekoľkokrát odložil “rozhodnutie” o tom, či príjme demisiu ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, alebo nie. V skutočnosti ale nemá na výber. Ústava totiž jasne hovorí čo v tejto situácii musí prezident vykonať

Na snímke Andrej Kiska

Slovenská verejnosť už v utorok očakávala, že prezident prijme demisiu ministra Lajčáka a Slovensko tak bude hľadať nového ministra. Nestalo sa tak. Kiska svoje “rozhodnutie” odložil na stredu, kedy sa na vláde rozhodovalo o tom, či Slovensko pošle do Marrákeša svojho zástupcu, alebo nie. Kiska následne opäť prekvapil.
O demisii ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka opäť nerozhodol. Ako povedal pred novinármi, rozhodnutie, či demisiu prijme alebo neprijme, si ešte premyslí.. Rozhodnutie ale podľa všetkého nepadne ani do konca tohto týždňa.
Za tento váhavý postoj dostal Kiska spŕšku kritiky od rôznych politikov, aj zo strany SaS: “To, čo dnes predviedli prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, je podľa predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka bezprecedentné a nedôstojné.
“Občania sa právom môžu pýtať, kto koho v tejto situácii vydiera a kto je tu vlastne vydieraný. Za normálnych okolností, ktoré by zodpovedali ústave a zvyklostiam, by sa už hľadal nový šéf slovenskej diplomacie, pretože prezident by prijal demisiu ministra Lajčáka. Avšak ani táto rutinná záležitosť nemôže na Slovensku prebehnúť štandardne,” uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca strany Róbert Buček.
Sulík ďalej pripomenul, že ústavní činitelia pri nástupe do funkcií sľubujú dodržiavať zákony a Ústavu SR, pričom ústava osobitne prezidentovi ukladá zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov.
Podbný názor má aj europoslankyňa za stranu SMER-SD, Monika Beňová. Tá uviedla, že súhlasí s tými, ktorí považujú “tanečky” okolo demisie ministra zahraničných vecí Lajčáka za nedôstojné. “Ja som Mira Lajčáka tiež prehovárala, aby ju nepodal, ale on ju v piatok podal,” zdôraznila poslankyňa europarlamentu.
“Od toho okamihu sa spustila podivná situácia, v ktorej predseda vlády aj prezident vravia, že je dobrý minister, no minister je v demisii. Tak fajn, je dobrý minister, aj dobrý diplomat, ale prepáčte, podal demisiu,” zopakovala ešte raz.
“Napriek tomu, že to o dobrom ministrovi a dobrom diplomatovi sme mu verejne aj osobne vraveli. Tak keď ju napriek všetkému podal, je rozhodnuté,” uviedla Beňová.
Najnovšie Kisku skritizovala aj Slovenská národná strana a predseda strany SMER –SD Robert Fico.
Ak si pozrieme ústavu, píše sa tam, že prezident prijíme demisiu ministrov. Nikde sa neuvádza, že by mal prezident na výber. Nemôže demisiu odmietnuť.
Nebolo by to však prvykrát, čo sa prezident Andrej Kiska dostal na hranu ústavy. Podľa mnohých názorov bolo totiž porušením ústavy aj to, keď Kiska odmietol prijať za nového ministra zdravotníctva Joža Ráža mladšieho.
Andrej Kiska zrejme porušil ústavu aj tým, že dlhodobo odmietal vymenovať nových ústavných sudcov. Prezident môže byť obžalovaný pre vlastizradu a za úmyselné porušovanie ústavy. Kiska by preto mal uvážiť, či chce v týchto nezákonnostiach pokračovať, alebo už konečne začne dodržiavať ústavu.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Predvádza Kiska divadlo? Prezident podľa ústavy musí prijať demisiu ministra zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)