Liptovský Mikuláš 19. októbra 2017 (HSP/Foto:Mestský úrad Liptovský Mikuláš)

Predstavitelia Združenia miest a obcí Liptova dnes spustili petíciu za kompletnú opravu povrchu cesty I/18 v trase Liptovský Michal – Liptovský Mikuláš (vrátane) súvislou vrstvou asfaltu.
Na snímke predstavitelia Združenia miest a obcí Liptova

Na túto štátnu cestu sú miestnymi komunikáciami napojené desiatky obcí celého stredného a horného Liptova, niektoré na nej priamo ležia. Denne ju využívajú tisíce ľudí z regiónu na dochádzanie do škôl, do zamestnania alebo na výlety. „Napriek významu jej stav na mnohých miestach nezodpovedá kvalite, kritériám a už vôbec nie predstavám, ktoré by mala niesť cesta prvej triedy. Najkritickejším úsekom z pohľadu stavu vozovky je trasa medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Michalom. Cesta je na mnohých miestach ako tankodrom,“ vysvetlil predseda ZMOL Ján Blcháč.
V septembri už boli na realizáciu vyčlenené finančné prostriedky (približne 1,436 milióna eur).  Doposiaľ však správa ciest pristúpila len k lokálnym opravám tryskovou metódou. „Je to nezmyselné, ide nám o to, aby sa pokládka nového koberca stala čo najskôr skutočnosťou a aby peniaze neboli presunuté na iný projekt, prípadne na neskoršie obdobie. Preto žiadame Slovenskú správu ciest o okamžité a neodkladné riešenie nevyhovujúceho stavu cesty I/18 v horeuvedenej trase opravou súvislou vrstvou asfaltového povrchu,“ povedal predseda petičného výboru Erik Gemzický, ktorý dúfa v to, že Slovenská správa ciest prehodnotí svoj postup prác a peniaze vyčlenené na tento úsek budú použité hospodárne podľa pôvodného účelu.
Štátny tajomník ministerstva vnútra Rudolf Urbanovič uviedol, že za opravu cesty bojuje na viacerých fórach a vždy ju pretláča pri stretnutiach so štátnymi tajomníkmi ministerstva dopravy.
Podľa slov starostu Galovian Miroslava Kubáňa cesta negatívne zasahuje do života obyvateľov obce. „Často sa mi sťažujú, že sa im kvôli výtlkom a nerovnostiam kazia časti auta, rovnako sa sťažujú cyklisti či motorkári.“ Starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý poukázal na ponosy najmä starších ľudí z horného Liptova, ktorí cestu využívajú na presun do nemocnice v Ružomberku.
František Púčik, starosta Laziska tlmočil názory návštevníkov, ktorí do obce chodia navštevovať významnú pamiatku – drevený artikulárny kostol. „Turisti od Grécka až po Belgicko mi často s úsmevom povedia, že obecné cesty cez Lazisko a Svätý Kríž sú v lepšom stave, ako cesty prvej triedy.“
Ľudia môžu petíciu podpísať od zajtrajšieho dňa na všetkých obecných úradoch stredného Liptova, na mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši, petičné hárky budú organizátori petície distribuovať aj prostredníctvom sociálnej siete a budú sa pohybovať aj po verejných priestranstvách. Petíciu odovzdajú príslušným inštitúciám (ministerstvo dopravy a Slovenská správa ciest) približne za štyri týždne.
Redakciu informovala hovorkyňa Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši Mgr. Viktória Čapčíková
Video si môžete pozrieť tu