Tirana 27. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hektor Pustina)
 
Predstavitelia krajín regiónu západného Balkánu sa v pondelok na neformálnom stretnutí v albánskom prístavnom meste Drač zaviazali zvýšiť úsilie smerujúce k vytvoreniu spoločnej hospodárskej zóny ešte pred ich integráciou do Európskej únie, píše agentúra AP.

Na snímke kosovský premiér Raush Haradinaj (vľavo) sa rozpráva s veľvyslankyňou EÚ v Tirane Romanou Vlahutinou (druhá zľava), eurokomisárom pre rozšírenie Johannesom Hahnom (uprostred) a albánskym premiérom Edi Ramom (druhý sprava) a albánskym ministrom zahraničných vecí Ditmirom Bushatim (vpravo)

Hlavnou témou jednodňového zasadnutia v Drači na západe krajiny bola “regionálna hospodárska integrácia”, vrátane diskusií o spoločnej vízii zosúladenia s EÚ, implementácie regionálnej hospodárskej zóny i ďalšie otázky.
Albánsky premiér Edi Rama hovoril o “rozdielnej úrovni politickej vôle a spolupráce v regióne”. Dodal, že “nie je sprevádzaná rovnakou úrovňou hospodárskej kooperácie”.
Na schôdzke sa zúčastnil aj eurokomisár pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn. Za dôležité považuje “podporovať región ako značku pre cestovný ruch, poľnohospodárstvo a ďalšie zlepšovanie v energetickom sektore, v ktorom je nevyužitý potenciál”.
Zasadnutia sa nezúčastnili premiéri Srbska, Bosny a Hercegoviny a Macedónska, ktoré vyslali len iných vysokopostavených predstaviteľov. Zvyšné krajiny regiónu zastupovali predsedovia vlád.
Prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Suma Chakrabarti prisľúbil ďalšie investície do tohto regiónu. Summit na tému západného Balkánu banka pripravuje v máji nasledujúceho roka v Sarajeve.
Ako vo svojej správe doplnila agentúra AP, Albánsko, Macedónsko, Čierna hora, Srbsko, Kosovo a Bosna a Hercegovina sa nachádzajú na rozdielnych stupňoch procesu začlenenia do EÚ.
 
Príspevok Predstavitelia západného Balkánu hovorili o integrácii do EÚ zobrazený najskôr Hlavné správy.