Soul 19. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Lee Jin-man)
 
Hlavní poradcovia pre národnú bezpečnosť zo Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska viedli počas uplynulého víkendu rozhovory o Severnej Kórei a “úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova”. Oznámila to v pondelok miestneho času kancelária juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.

éf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ji-jong

Šéf juhokórejského Národného bezpečnostného úradu Čong Ui-jong, poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster a poradca japonského premiéra pre národnú bezpečnosť Šótaró Jači sa stretli v americkom San Franciscu v dňoch 17.-18. marca.
Cieľom schôdzky bolo prediskutovať plánované summity lídrov oboch Kóreí, ako aj severokórejského vodcu Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Účastníci sa podľa oznámenia zo Soulu zhodli, že “je dôležité nezopakovať omyly z minulosti”, a dohodli sa na úzkej spolupráci v najbližších týždňoch, informovali agentúry Reuters a Jonhap.
Pre juhokórejského predstaviteľa Čong Ui-jonga ide o druhú cestu do USA, odkedy začiatkom marca navštívil Pchjongjang ako osobitný vyslanec juhokórejského prezidenta a viedol tam rozhovory s Kim Čong-unom, ktorý navrhol medzikórejský summit koncom budúceho mesiaca.
Kim Čong-un tiež navrhol stretnutie s Trumpom, ktoré by bolo vôbec prvou schôdzkou vrcholných predstaviteľov Spojených štátov a Severnej Kórey.
Trump ponuku na stretnutie s Kimom prijal, keď ho o nej Čong Ui-jong nedávno informoval. Americko-severokórejský summit by sa podľa očakávaní mal konať v máji.
 
Príspevok Predstavitelia USA, Južnej Kórey a Japonska hovorili o KĽDR a summitoch zobrazený najskôr Hlavné správy.