Martin 28. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vassil Donev)
 
Celoslovenské oslavy 100. výročia podpisu Deklarácie slovenského národa v Martine sa uskutočnia v utorok 30. októbra pod záštitou predsedu vlády SR Petra Pellegriniho (Smer-SD). S príhovormi vystúpia najvyšší predstavitelia Slovenskej a Českej republiky – prezidenti, predsedovia parlamentov a premiéri. TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády (ÚV) SR

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini

Program osláv sa začne o 11. hodine pietnym aktom kladenia vencov pred historickou budovou bývalej banky Tatra, na ktorej je umiestnená pamätná tabuľa. V tejto budove bola presne pred 100 rokmi – 30. októbra 1918 – prijatá Deklarácia slovenského národa.
Slávnostný program na Divadelnom námestí v Martine sa začne podľa hovorkyne ministerstva obrany Danky Capákovej od 12. hodiny spoločným preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a Armády ČR. “Súčasťou programu je aj vypálenie delostreleckých sálv a prezentácia statických ukážok techniky pozemných síl a zbierkových predmetov Vojenského historického ústavu,” uviedla Capáková.
Prijatím Deklarácie slovenského národa sa predstavitelia národnopolitického života Slovákov prihlásili k novovzniknutému Československu a právu národov na sebaurčenie. Viac ako 200 predstaviteľov verejného života podpísalo toto prehlásenie v Turčianskom sv. Martine 30. októbra 1918, dva dni po vyhlásení spoločného štátu Čechov a Slovákov v Prahe.
 
Príspevok Predstavitelia SR a ČR vystúpia na oslavách Deklarácie slovenského národa zobrazený najskôr Hlavné správy.