Brusel/Berlín/Štokholm 7. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/Anders Wiklund/ TT News Agency/AP)

Svetoví lídri vyjadrujú svoju účasť

Predstavitelia Európskej únie vyjadrili svoju sústrasť rodinám obetí dnešného incidentu v centre Štokholmu, kde nákladný automobil narazil pri pešej zóne plnej ľudí do výkladu obchodného domu. Švédsky premiér Stefan Löfven potvrdil najmenej dvoch mŕtvych a označil čin za teroristický útok. Médiá hovoria aj o ôsmich zranených.

Polícia evakuuje hlavnú železničnú stanicu v Štokholme po tom, čo nákladné auto vrazilo do obchodného domu na pešej zóne v centre Štokholmu

Predseda Európskej rady Donald Tusk na Twitteri uviedol, že jeho “srdce je dnes popoludní v Štokholme. Moje myšlienky sú s obeťami a ich rodinami a priateľmi po dnešnom strašnom útoku”.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker uviedol, že “jedno z najživších a najfarbistejších miest Európy zasiahli podľa všetkého tí, ktorí si želali ublížiť mu i nášmu spôsobu života.” Dodal, že “útok na ktorúkoľvek členskú krajinu EÚ je útokom na nás všetkých” a Švédsko môže rátať s pomocou EÚ.

Hovorca kancelárky Angely Merkelovej povedal, že myšlienky nemeckej vlády sú po náraze nákladného vozidla do obchodného domu, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí “s ľuďmi v Štokholme, so zranenými, ich príbuznými, s ľuďmi, ktorí reagovali ako prví … Steffen Seibert dnes na Twitteri uviedol: “Stojíme spoločne proti teroru”.

Nemecko zažilo v decembri útok kamiónom na vianočných trhoch v Berlíne, pri ktorom bolo zabitých 12 ľudí. Útočníka, 24-ročného Tunisana, zastrelili o pár dní nato v Taliansku.

Orbán: Séria útokov na kontinente otriasa každým národom

Séria teroristických útokov na európskom kontinente znamená obrovské otrasy pre každý európsky národ, uviedol dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v sústrastnom liste adresovanom premiérovi Löfvenovi v súvislosti s dnešným útokom.

“Som presvedčený, že sa nemôžeme skloniť pred nezmyselným násilím,” píše Orbán, ktorý ubezpečil Löfvena, že maďarská vláda bude všetkými možnými prostriedkami aj naďalej podporovať spoločný boj proti terorizmu, ktorý ťaží Európu. Predseda maďarskej vlády vyjadril v mene Maďarov sústrasť pozostalým obetí a zraneným zaželal skoré uzdravenie.