Dubaj 9. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Qatar 2022 Bid Media Office, ho)

Vysokopostavený bezpečnostný predstaviteľ Spojených arabských emirátov vyhlásil, že katarská diplomatická kríza sa môže vyriešiť, ak sa Dauha vzdá organizácie futbalových majstrovstiev sveta v roku 2022. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Ilustračné foto

Výroky generálporučíka Zahího Chalfána, šéfa bezpečnosti v Dubaji, sú prvými vyhláseniami predstaviteľa zo štyroch arabských štátov bojkotujúcich Katar, ktoré niekoľkomesačný spor spájajú priamo s futbalovým turnajom.
“Ak sa majstrovstvá sveta presunú z Kataru, kríza v Katare sa skončí,” uviedol Chalfán v noci nadnes na sociálnej sieti Twitter. Katarskí predstavitelia zatiaľ dnes na túto požiadavku nereagovali, uvádza AP.
Diplomatická kríza v oblasti Perzského zálivu prepukla 5. júna, keď Bahrajn, Egypt, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty začali bojkot Kataru. Obviňujú ho z podpory extrémistov a úzkych vzťahov s Iránom. Dauha podporovanie extrémistov popiera.
Diplomatický spor s Katarom je politickými analytikmi označovaný za najhoršiu krízu medzi arabskými krajinami od irackej invázie do Kuvajtu v roku 1990 a následnej vojny v Perzskom zálive.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.