Bratislava/Atény 25. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar )
 
Dvojdňová oficiálna cesta predsedu NR SR Andreja Danka sa dnes skončila prijatím u arcibiskupa Atén a celého Grécka Hieronyma II.

Na snímke predseda Národnej rady SR Andrej Danko

„Naše vzťahy v duchovnej rovine výrazne podporuje najmä cyrilo-metodská tradícia. Solúnski bratia zohrali v našich dejinách kľúčovú úlohu. Pre našich predkov na Veľkej Morave v 9. storočí vytvorili samostatné písmo – hlaholiku, ktorá graficky vychádzala zo starogréckej alfabety, a ktorá sa stala základom novej reči postavenej na tradícii slovanských dialektov v okolí Solúna. Minulý rok sme si pripomenuli 1150.výročie od prijatia staroslovienčiny ako liturgického jazyka, tento moment sa stal rozhodujúcim pre šírenie vzdelanosti na našom území v ranom stredoveku.” Spomenul pri tej príležitosti predseda NR SR Andrej Danko.
Parlamentná delegácia bola na území Helénskej republiky po 13 rokoch. Vzájomné vzťahy Grécka a Slovenskej republiky sú rámcované niektorými historickými prienikmi a spoločnými záujmami pre budúcnosť európskeho a euroatlantického spoločenstva. Obe krajiny pestujú dlhodobé priateľské vzťahy, ktoré sú v kultúrnej oblasti zvýraznené najmä cyrilo-metodskou tradíciou. Tá v našich dejinách zohrala významnú úlohu. Po stagnácii oficiálnych návštev v období rokov 2009-2013 vzájomné bilaterálne vzťahy na najvyššej úrovni v posledných troch rokoch opäť naberajú na intenzite.
TASR o tom informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady SR.
 
Príspevok Predsedu parlamentu prijal arcibiskup Atén a celého Grécka Hieronym II. zobrazený najskôr Hlavné správy.