Brusel/Štrasburg 5. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Britský europoslanec Nigel Farage dostal dnes na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu napomenutie od jeho predsedu Antonia Tajaniho. Farage totiž vo svojom vystúpení k podmienkam brexitu prirovnal EÚ k “mafii” a neskôr tento termín nahradil výrazom “gangstri”.

Na snímke Nigel Farage

Bývalý líder Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) skritizoval uznesenie EP o podmienkach procesu odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ a podobe finálnej dohody o brexite. Tento prístup, najmä skutočnosť, že by EÚ mohla v rámci brexitu požadovať od Londýna až 60 miliárd eur, Farage v rámci poslaneckej debaty označil za “pomstychtivý a zlý”.

“Správate sa ako mafia. Myslíte si, že sme rukojemníci. Nie sme, sme slobodní odísť,” zdôraznil Farage za hlučného protestu ostatných europoslancov. Predseda EP prerušil prejav britského europoslanca s varovaním, že je neprijateľné porovnávať EÚ s mafiou. Tajaniho zákrok bol odmenený potleskom poslancov v pléne.

Farage neskôr výraz mafia nahradil slovom “gangstri” a zopakoval svoje tvrdenie aj na Twitteri, kde spolu s videozáznamom svojho vystúpenia v europarlamente uviedol: “Európska únia sa chová ako gangstri”.

Uznesenie EP o brexite, za ktoré hlasovalo 516 poslancov, 133 bolo proti a 50 sa zdržalo, kladie dôraz na zaistenie rovnakých práv pre občanov EÚ žijúcich na území Spojeného kráľovstva a britských občanov v Únii. V dokumente sa píše, že až do odchodu je Londýn riadnym členom EÚ so všetkými záväzkami vrátane finančných s tým, že časť finančných záväzkov bude splatná až po brexite.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.