Budapešť 26. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)
 
Predsedníctvo maďarskej vládnej strany Fidesz v utorok v Budapešti zhodnotilo situáciu po minulotýždňovom stredajšom (20.3.) pozastavení členstva tejto strany v Európskej ľudovej strane (EPP), zároveň určilo aj stratégiu predvolebnej kampane vládneho bloku Fidesz-KDNP do volieb do Európskeho parlamentu

Na snímke Viktor Orban

Pre komerčnú televíziu ATV politici Fideszu uviedli, že tvrdenia o opatrnosti a umiernenosti Fideszu v kampani nie sú na mieste. Záujmom Fideszu je síce úspech EPP, avšak premiéra Viktora Orbána a jeho stranu po pozastavení členstva už nič nezaväzuje k tomu, aby svoju kampaň zlaďovali s kampaňou európskych ľudovcov.
Fidesz v utorok avizoval, že svoj program pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP) zverejní 5. apríla. Pri tejto príležitosti vystúpia s prejavom predseda vlády a predseda Fideszu Viktor Orbán, šéf diplomacie Péter Szijjártó, minister spravodlivosti a líder kandidátky Fideszu do eurovolieb László Trócsányi a europoslanec József Szájer.
Vo volebnom programe Fideszu majú podľa mediálnych informácií figurovať najmä otázky národnej suverenity, boja proti migrácii či obnovy systémov inštitúcií EÚ.
K pozastaveniu členstva Fideszu došlo v reakcii na bilbordovú kampaň maďarskej vlády namierenú proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.
Viaceré členské strany EPP požadovali vylúčenie Fideszu z tejto najväčšej európskej politickej rodiny. K tomu napokon nedošlo, zrejme aj s ohľadom na blížiace sa eurovoľby. Niektorí členovia EPP sa obávajú toho, že by Orbán mohol v EP uzavrieť spojenectvo s talianskymi pravicovými populistami alebo poľskými národnými konzervatívcami.
“Po európskych voľbách sa vo Fidesze rozhodneme, čo je dobré pre Maďarsko. Či budeme pokračovať v rámci EPP, alebo či je naše miesto skôr v nejakej novej aliancii strán,” vyhlásil minulú nedeľu Orbán.
 
Príspevok Predsedníctvo Fideszu hodnotilo situáciu po pozastavení členstva v EPP zobrazený najskôr Hlavné správy.