Praha 20. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)
 
Nový šéf moslimskej obce v Prahe v reakcii na nedávne útoky na mešity na Novom Zélande navrhuje ozbrojenie moslimských mužov. Na sociálnej sieti uviedol, že všetkým, ktorí o to majú záujem, rád pomôže. Informoval server iDnes.cz.

Na snímke Leonid Kušnarenko

“Vo svetle posledných tragických udalostí informujem všetkých našich členov, hlavne mužov. Všetci tí, ktorí majú záujem si urobiť zbrojný preukaz, ozbrojiť sa kvôli ochrane zdravia a majetku, obráťte sa na mňa a ja vám s tým pomôžem,” uviedol v krátkom videu po úroku v mešitách na Novom Zélande predseda pražskej moslimskej obce Leonid Kušnarenko.
“V USA sa ľudia bežne ozbrojujú a moslimovia tam robia aj hliadky pred mešitami. V tom by sme sa mali inšpirovať, pretože ako je vidieť, v islamofóbnej vlne sú niektorí ľudia schopní vziať zbraň a strieľať. Urobiť stáž pred mešitami je môj nápad, určite sa to niektorým bratom a sestrám páčiť nebude, pretože majú iný smer, ale ja nechcem byť pasívny a čakať až terorista vtrhne do mešity,” vyhlásil ďalej  Kušnarenko.
Od slov právnika Kušnarenka sa dištancovalo Ústredie moslimských obcí, ktoré tvrdí, že takéto vyjadrenia len zvyšujú napätie. Moslimská organizácia sa spolieha na české bezpečnostné zložky, že nedôjde k radikalizácií.
“My sa od takých aktivít dištancujeme a toto je úplne nesprávna výzva, úplne zlý krok. Požiadame o vysvetlenie ako pána Kušnarenka, tak celú pražskú obec. Ústredie má právo vylúčiť každého, kto by sa správal nevhodne a hrubo proti názorom ústredia. Toto je precedens, ktorý musíme riešiť, ale znovu opakujem, že sa od tohto kroku dištancujeme,” povedal pre iDnes.cz Muneeba Alrawi predseda Ústredia moslimských obcí v Česku.
 

 
 
Príspevok Predseda pražskej moslimskej obce šokoval videom o ozbrojení moslimských mužov kvôli útokom na Novom Zélande zobrazený najskôr Hlavné správy.