Brusel/Štrasburg 6. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:Pedro Agramunt Twitter)

Agramunt uviedol, že sa rozhodol rezignovať na túto funkciu z osobných dôvodov
Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Pedro Agramunt oznámil dnes prostredníctvom Twitteru svoju rezignáciu na funkciu, ktorú zastáva od januára 2016.
Na snímke Pedro Agramunt

“Rozhodol som sa dnes, z osobných dôvodov, že už nebudem predsedať Parlamentnému zhromaždeniu Rady Európy,” oznámil 66-ročný španielsky politik. Jeho odchod z funkcie požadovali všetky politické skupiny v PZ RE, ktoré mu vyčítali najmä návštevu Damasku z marca tohto roka, keď cestoval do Sýrie lietadlom poskytnutým ruskou vládou, a stretnutie so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
V apríli PZ RE prijalo stanovisko, podľa ktorého Agramunt nemôže vykonávať a prijímať oficiálne návštevy, zúčastňovať sa na oficiálnych podujatiach ani vydávať vyhlásenia v mene tejto inštitúcie. V júni PZ RE schválilo hlasmi 158 z 324 poslancov postup, ktorý umožňuje odvolanie jeho predsedu z funkcie, čo sa doteraz nikdy nestalo. Rozprava o návrhu na odvolanie Agramunta bola naplánovaná na budúci pondelok, teda na úvod jesenného plenárneho zasadnutia tejto inštitúcie v Štrasburgu. V správe pre médiá PZ RE oznámilo, že táto rozprava sa už neuskutoční.
Po rezignácii Agramunta sa novým úradujúcim predsedom PZ RE automaticky stáva najstarší z podpredsedov, ktorým je britský poslanec Roger Gale (74). V súlade s pravidlami inštitúcie bude túto funkciu zastávať až do zvolenia nového predsedu na nasledujúcom zasadnutí PZ RE.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.