Berlín 8. septembra 2019 (HSP/Sputnik.cz/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble v článku pre nemecké noviny Die Welt označil rokovania kritikov Nord Stream 2 za nerozumné

Ilustračné foto

Politik vyhlásil, že stanovisko Berlínu voči projektu ohrozilo dôveru východoeurópskych partnerov k Nemecku, ale teraz akcie proti Nord Stream 2 môžu uškodiť Európe.

“Z celoeurópskeho hľadiska sabotovanie projektu okružnými cestami nie je rozumným riešením,” uviedol Schäuble.

Nord Stream 2

Projekt Nord Stream 2 predpokladá výstavbu dvoch liniek plynovodu o kapacite 55 miliárd kubíkov plynu ročne. Má viesť od ruského pobrežia cez Baltské more až do Nemecka. Nový plynovod má byť dostavaný v roku 2019. Povedie cez územie alebo vylúčené ekonomické zóny krajín pozdĺž Baltského mora: Ruska, Fínska, Švédska, Dánska a Nemecka.

Projekt má na starosti spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorej jediným akcionárom je Gazprom. Európski partneri ako Shell, OMV, Engi, Uniper a Wintershall sa zaviazali k financovaniu plynovodu Nord Stream 2 z 50%. Znamená to teda, že každá krajina poskytne 950 miliónov eur. Gazprom investuje druhú polovicu, teda 4,75 miliardy eur. Účastníci projektu plánujú, že 70% investícií bude pokrytých projektovým financovaním. Celkové náklady na výstavbu plynovodu sa odhadujú na 9,5 miliardy eur.

Proti projektu aktívne vystupuje Ukrajina, ktorá sa obáva straty príjmov z tranzitu ruského plynu a mnoho európskych krajín, vrátane Poľska, Lotyšska a Litvy. Proti sú aj USA, ktoré v EÚ presadzujú vlastný skvapalnený zemný plyn.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová neraz uviedla, že Berlín považuje projekt Nord Stream 2 za komerčný, ale zároveň uviedla, že jeho realizácia nevylučuje zachovanie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas skôr vyhlásil, že sa jedná o komerčný projekt a že žiadna z krajín nič nezíska tým, keď sa ho nemecké alebo iné európske spoločnosti vzdajú.

Ruská strana tiež opakovane uviedla, že projekt je úplne komerčný. Rovnako poukázala na to, že nepredpokladá zrušenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ.

Český prezident Miloš Zeman koncom mája vyhlásil, že plynovod Nord Stream 2 je pre Českú republiku z ekonomickej stránky výhodný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj