Vatikán/Rusko 2. februára 2018 (HSP/TK KVS/RV/Foto:PrintScreen:Vatikan)

O práve skončenej návšteve ad limina apostolorum biskupov Ruska sa podelil na vatikánsky mikrofón predseda Konferencie biskupov Ruska Mons. Paolo Pezzi. Katolícka komunita v Rusku podľa jeho slov prežíva „obdobie veľkej nádeje, veľkej obnovy“. Venuje sa svojmu poslaniu medzi tými najchudobnejšími a v spolupráci s miestnou Pravoslávnou cirkvou sa angažuje na obranu života, v prospech rodiny a na pomoc ľuďom dostať sa zo závislostí.

Súčasťou návštevy ad limina štvorčlenného biskupského zboru Ruskej federácie bolo aj pondelkové stretnutie so Svätým Otcom. Počas dvojhodinovej konverzácie pápež podľa slov Mons. Pezziho kládol na srdce biskupom predovšetkým to, aby boli nablízku Božiemu ľudu. O situácii veriacich v Rusku predseda konferencie biskupov Ruska uviedol:
„Povedal by som, že situácia ľudí je podobná Vianociam, čiže ľudia sú v očakávaní, že ich navštívi Pán. V tomto zmysle by sme mohli povedať, že prežívame obdobie veľkej nádeje, veľkej obnovy. Iste, toto neznamená čas triumfalizmu, vôbec nie; je to čas každodennej pokornej misie sprevádzania ľudí, osobitne tých najnúdznejších. Povedal by som, že atmosféra nádeje je to, čo nás v tejto chvíli možno najviac charakterizuje.“
Mons. Pezzi odpovedal aj na otázku: V akom bode sú vzťahy s Pravoslávnou cirkvou?
„Musíme povedať, že osobitne po stretnutí pápeža s patriarchom Moskvy a celej Rusi Kirillom na Kube pred dvoma rokmi sa tu predovšetkým zintenzívňuje efektívna spolupráca v oblasti spoločného svedectva. V sektoroch ako obrana života, pomoc závislým osobám – či už drogovo alebo inak závislým –, v oblasti rodiny, sa vykonal a naďalej je na programe rad iniciatív, do ktorých sú zapojení pravoslávni a katolíci na miestnej úrovni, teda sú to Rusi, avšak aj s možnosťou účasti katolíkov z iných krajín sveta.“
Ruská federácia má viac než 146 miliónov obyvateľov. Podľa štatistiky Katolíckej cirkvi z roku 2014 je v Rusku 350 tisíc katolíkov (0,34% obyvateľov krajiny). Najviac obyvateľov sa hlási k Pravoslávnej cirkvi, druhým najrozšírenejším náboženstvom v krajine je islam.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.