Rím 14. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Taliansky konzervatívny politik a súčasný predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani uviedol, že niekdajší taliansky fašistický diktátor Benito Mussolini počas svojho režimu “urobil aj niekoľko pozitívnych vecí”. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA

Na snímke predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani

“Predtým, než zvyšku sveta vyhlásil vojnu a nasledoval Hitlera; predtým, než zaviedol rasové zákony; pred tragickou aférou (Giacoma) Matteottiho – pred týmto všetkým urobil zopár pozitívnych vecí na vybudovanie infraštruktúry v našej krajine,” povedal Tajani v rozhovore pre miestnu stanicu Radio24.
Predseda europarlamentu zdôraznil, že on sám nie je fašista, ani ním nikdy nebol. “Ak však máme byť úprimní, postavil cesty, mosty, športové zariadenia, získal veľkú časť pozemkov v krajine (z močarísk). Ak si utvárate úsudok o dejinách, musíte byť objektívni,” dodal.
Tajaniho výroky odsúdil šéf politickej frakcie socialistov a demokratov (S&D) v EP Udo Bullmann a na svojom účte na Twitteri ich označil za “neuveriteľné”.
Antonio Tajani je zástupca Berlusconiho v jeho strane Forza Italia (Taliansko, vpred!). Agentúra DPA pripomína, že expremiér Berlusconi vyvolal rozruch, keď počas slávnosti venovanej Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v roku 2013 povedal, že okrem prijatých antisemitských rasových zákonov bol Mussolini vodcom, “ktorý v mnohých ďalších aspektoch robil dobre”.
Vodca talianskeho fašizmu Benito Mussolini vládol v krajine v rokoch 1922-43 a ako spojenec Adolfa Hitlera ju priviedol do druhej svetovej vojny. Matteotti bol opozičný poslanec a antifašista, ktorého v roku 1924 zavraždili fašistickí zločinci.
 
Príspevok Predseda europarlamentu Tajani sa pozitívne vyjadril o Mussolinim zobrazený najskôr Hlavné správy.