Paríž 26. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Militant video via AP)

Bezpečnostné kamery zachytávajú 24-ročného Tunisana v budove stanice a potom aj na nástupišti

Tunisan Anis Amri, ktorý je predpokladaným páchateľom nedávneho útoku na vianočných trhoch v Berlíne, sa tri dni po čine nachádzal na území Francúzska. Potvrdzuje to záznam z bezpečnostnej kamery na železničnej stanici Part-Dieu v Lyone.

Militantná organizácia Islamský štát (IS) zverejnila 23. decembra 2016 videozáznam, na ktorom údajne Tunisan Anis Amri označovaný za páchateľa pondelňajšieho útoku kamiónom na vianočné trhy v Berlíne sľubuje, že pomstí moslimov, ktorých usmrtili letecké útoky ZápaduMilitantná organizácia Islamský štát (IS) zverejnila 23. decembra 2016 videozáznam, na ktorom údajne Tunisan Anis Amri označovaný za páchateľa pondelňajšieho útoku kamiónom na vianočné trhy v Berlíne sľubuje, že pomstí moslimov, ktorých usmrtili letecké útoky Západu

Amri si na tejto stanici kúpil cestovný lístok do talianskeho Milána s prestupom v meste Chambéry. Platil zaň v hotovosti.

Ako dnes informovala francúzska televízia BFMTV, bezpečnostné kamery zachytávajú 24-ročného Tunisana v budove stanice a potom aj na nástupišti. Záznam bol nasnímaný minulý štvrtok, teda tri dni po útoku v Berlíne, kde po náraze kamiónu do návštevníkov vianočných trhov zahynulo 12 ľudí a ďalších 48 utrpelo zranenia.

Vyšetrovatelia podľa BFMTV nevedia, ako a kedy terorista vstúpil na francúzske územie. Predmetom skúmania sú ešte stále aj zábery z bezpečnostných kamier.

Muža identifikovaného ako Anis Amri usmrtili v noci na 23. decembra policajti v meste Sesto San Giovanni pri severnom okraji Milána. Tamojšia polícia ho zastavila okolo 03.00 h v rámci bežnej kontroly, načo vytiahol zbraň a postrelil príslušníka, ktorý od neho požadoval predloženie dokladov.

Pri tele zastreleného muža sa našli cestovné lístky na cestu z Lyonu cez Chambéry do Milána. Jeden z lístkov nebol náležite označený.

Na základe nových informácií v prípade si podľa BFMTV treba položiť otázku, ako Anis Amri mohol prejsť cez dvoje hraníc a prekonať 1000 kilometrov a to všetko v čase, keď po ňom od stredy pátrali polície európskych štátov.

Sekcia parížskej prokuratúry pre boj s terorizmom sa týmto prípadom začala zaoberať pre “podozrenie z vraždy a pokusu o vraždy spojenej s terorizmom” a “pre podozrenie so spolčovania s úmyslom spáchať teroristický čin”. Vyšetrovanie má na starosti justičná polícia a agenti francúzskej vnútornej tajnej služby DGSI.