Havana 12. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Irene Perez/Cubadebate via AP)

Kubánsky viceprezident Miguel Díaz-Canel, predpokladaný nástupca prezidenta Raúla Castra, obvinil v nedeľu Spojené štáty z toho, že v čase volieb v jeho krajine “obnovili rétoriku studenej vojny”

Na snímke kubánsky prezident Raúl Castro v rozhovore s viceprezidentom Miguelom Díazom-Canelom počas rokovania kubánskeho parlamentu

Díaz-Canel (57) sa vyjadril pre štátnu televíziu po tom, ako v meste Santa Clara odovzdal svoj hlas vo voľbách do parlamentu, ktorý bude 19. apríla rozhodovať o nástupcovi Castra (86).
“Na revolúciu útočia uprostred situácie, ktorá sa zhoršuje,” povedal Díaz-Canel s tým, že vzťahy Havany s Washingtonom sa prestali zlepšovať za vlády USA, “ktorá urazila Kubu”. Nespomenul však priamo amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorého vláda sprísnila obchodné a cestovné obmedzenia voči Kube po tom, ako sa bilaterálne vzťahy za jeho predchodcu Baracka Obamu zlepšili.
“Som si istý, že skôr než neskôr porazíme imperialistické plány,” vyhlásil Díaz-Canel a dodal, že Kuba tiež prelomí hospodárske embargo Spojených štátov.
Viac ako osem miliónov Kubáncov malo možnosť v nedeľu potvrdiť výber 605 členov Národného zhromaždenia. O všetkých vopred rozhodla národná komisia na základe návrhov miestnych a iných nominačných zhromaždení. Takmer 550 kandidátov je členmi vládnucej komunistickej strany, zvyšných preverili stranícki predstavitelia.
V málo pravdepodobnom prípade, že niektorý z kandidátov nezíska vyše 50 percent hlasov, sa bude konať druhé kolo volieb. Výsledky by mali oznámiť v priebehu pondelka.
Volebná komisia oznámila, že účasť dosiahla takmer 78,6 percenta. Okrem Národného zhromaždenia voliči si Kubánci volili 1265 delegátov v 15 provinčných zhromaždeniach.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.