Bratislava 21. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Bundas Engler)
 
Televízia Markíza vo svojej reportáži odhalila nové informácie o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Do prípadu opäť vniesla nové svetlo aj Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny, ktorej sa ale nepáči, že polícia jej nesprístupnila spisový materiál k prípadu.

Na snímke sviečky horia pri fotke Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Zlatica Kušnírová tvrdí, že stále nemá prístup do celého spisu. Doteraz nevidela napríklad fotografie z miesta činu. Vie len to, že jej dcéru našli v kuchyni, kde sa vraj svietilo, keď prišli na miesto ako prví hasiči s policajtmi. Jána Kuciaka objavili zastreleného na schodoch do pivnice. „Chcela som vidieť fotografie, vraj ešte nemôžeme do nich nahliadnuť, neviem prečo. Určite niečo taja, lebo keby fakt v tom nemali nič spoločné, tak nemajú problém povedať aktuálne, čo sa tam stalo, čo tam našli, aké dôkazy,” uviedla Zlatica Kušnírová s tým, že príliš nedôveruje práci polície.
Po predbežnej správe z pitvy s v prípade objavili nové informácie. Kým doteraz sa hovorilo o jednej smrtiacej rane pre každého z nebohých, po pitve je to inak. Dve rany v Jánovej hrudi mali vraj rovnaký strelný kanál. Vrah podľa expertov musel vypáliť na to isté miesto dvakrát. Preto to odhalili až pri pitve.
Martina údajne bola strelená cez nos, guľka preletela temenom hlavy. “Ja si neviem predstaviť, ako to dokázali, museli ju držať za vlasy alebo ja neviem čo,” hovorí Martinina mama, ktorá však krátko po vražde pre Českú televíziu uviedla, že jej dcéru zastrelili ranou do temena.
Televízia Markíza v svojom príspevku uvádza, že páchateľ mal pri streľbe zrejme technické problémy. Vystrelil z rovnakej zbrane na obete spolu trikrát, no pri telách našli len dve nábojnice, tretia chýba, čo naznačuje, že mohla v zbrani uviaznuť a strelec musel nútene prebíjať. Na mieste činu policajti našli aj dva neporušené nevystrelené náboje. Podľa odborníkov to vyzerá tak, že sa vrahovi smrtiaca zbraň zasekávala.
Dvojnásobná vražda bola spáchaná zbraňou kalibru 9 milimetrov Luger, čo je jeden z najpoužívanejších typov streliva. Niekoľko rokov ho majú vo výbave aj slovenské ozbrojené zložky. Markíza informovala, že ani na nábojoch ani na nábojniciach na mieste činu nenašli experti žiadne biologické stopy, ktoré by pomohli odhaliť vraha.
Zlatica Kušnírová takisto potvrdila, že z domu nič cenné nezmizlo. Motívom vraždy bola podľa nej novinárska investigatívna činnosť Jána Kuciaka.
 
Príspevok Predbežná správa z pitvy odhaľuje počet výstrelov a kaliber munície pri vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zobrazený najskôr Hlavné správy.