Viedeň 22. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR-KR PZ Nitra)

V reakcii na „migračnú krízu“, ktorá zovrela Európu, si občania Rakúska hľadajú spôsoby, ako si zabezpečiť ochranu. Predaj zbraní v Rakúsku vzrástol štvornásobne.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Skôr v roku 2016, kríza viedla Rakúsko k tomu, „aby začalo limitovať počet prihlášok na azyl, ktoré by ináč dostalo.“ Ale predaj zbraní raketovo stúpol ešte pred tým, než sa toto opatrenie uskutočnilo.

Podľa stránky The Local, do septembra 2015, bolo vo Viedni priemerne vydaných 100 povolení na zbraň. Policajné záznamy ukazujú, že v októbri sa počet zdvojnásobil a v novembri vzrástol štvornásobne na 457. Toto číslo môže byť indikátorom, koľko Rakúšanov si vybralo strelné zbrane na sebaobranu.

A dopyt po týchto zbraniach sa aj naďalej zvyšuje. Anglický web Express uviedol, že zamestnanec v najstaršom rakúskom obchode zameranom na predaj zbraní Joh Springer´s Jeffrey Pang povedal, že dopyt „po strelných zbraniach sa zvýšil v rovnakom čase ako sa objavili správy o krádežiach, znásilneniach a vlámaniach, po tom, čo začala migračná kríza. Po náraste útokov, si zákazníci žiadajú obranné spreje, bojové tréningy a malé osobné zbrane,“ dodal.

„Úroveň našej bezpečnosti sa v posledných pár mesiacoch znížila. Môžete vidieť davy ľudí. Vykrikujú, pijú alkohol, a žiadna ochrana nie je nablízku,“ povedal Pang.

Express naznačil, že Pang a iní, ako právnička Anna K, poskytli pre NRATV interview o prudkom náraste predaja strelných zbraní. Anna povedala, že bola na začiatku „veľmi otvorená migrantom“, a potom si uvedomila, že „to bolo veľmi nebezpečné“ pre Rakúšanov hneď po pár mesiacoch.

„Pred desiatimi rokmi, sme nemali problém ísť si zabehať do parku alebo ísť domov metrom,“ povedala Anna. „Ale teraz nie, už sa viac necítim bezpečne. Nikdy som nemyslela, že sa budem musieť brániť; Nemyslela som si, že je to potrebné. Ale cítim sa ako cudzinec v mojej vlastnej krajine.“