Bratislava 28. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Kampaň aj informovanie o kandidátoch na prezidenta sú už zakázané. Volebná kampaň sa skončila o polnoci zo stredy nadnes. Pred sobotňajším druhým kolom volieb prezidenta SR začalo zároveň od dnešného rána od 7:00 platiť informačné moratórium pre médiá a tlačové agentúry. Skončilo sa aj vysielanie politickej reklamy a vypršal aj termín pre možnosť finančne podporiť kandidátov na osobitný účet

Voľby prezidenta SR 2019

Moratórium platí až do skončenia hlasovania a je počas neho zakázaná akékoľvek činnosť v prospech alebo neprospech kandidátov. Druhé kolo volieb hlavy štátu sa uskutoční v sobotu 30. marca od 7:00 do 22:00. O priazeň približne 4,43 milióna voličov sa v ňom uchádzajú Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Prezidentom sa stane ten kandidát, ktorý získal najväčší počet platných hlasov zúčastnených voličov.
Počas moratória je zakázané zverejňovať informácie o kandidátoch na prezidenta v ich prospech alebo neprospech. Týka sa to rozhlasového aj televízneho vysielania, audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, periodických aj neperiodických publikácií a agentúrneho spravodajstva. Tieto pravidlá sa podľa zákona o volebnej kampani „nevzťahujú na vysielanie prostredníctvom internetu“. Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) sa však vo svojom Stanovisku k voľbám prezidenta SR vo vysielaní 2019 osobitne venuje vysielateľom prostredníctvom internetu a poskytovateľom audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie. Pripomína, že za vysielanie prostredníctvom internetu možno považovať iba vysielanie výlučne cez internet, a teda nie „online” vysielanie programovej služby, ktorá sa vysiela aj iným spôsobom, napríklad prostredníctvom televízie či rozhlasu. Aj pre vysielateľov prostredníctvom internetu a poskytovateľov audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie podľa RVR však platí povinnosť dodržiavať volebné moratórium.
Súčasťou kampane sú tradične aj predvolebné plagáty, bilbordy a ďalšie propagačné materiály. Nové plagáty a bilbordy mohli pribúdať až do konca kampane. Zákon o volebnej kampani nestanovuje povinnosť odstraňovať počas moratória už umiestené plagáty, počas moratória sa však už nemôžu umiesťovať žiadne ďalšie. „V čase volebného moratória nemožno viesť kampaň, vylepovať nové plagáty, respektíve bilbordy. Zákon nerozlišuje veľkosť plagátov,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.
Za nedodržanie moratória a ďalších pravidiel zákona o volebnej kampani hrozia sankcie. Ak napríklad kandidát na prezidenta poruší moratórium, môže mu štátna volebná komisia dať pokutu od 5 000 eur do 50-tisíc eur. Za nedodržanie pravidiel financovania kampane pokutuje ministerstvo vnútra. V tomto prípade sú sankcie pre kandidátov na prezidenta od 2 000 eur do 30-tisíc eur a pre tretiu stranu od 1 000 eur do 10-tisíc eur. Ministerstvo kultúry zas môže pokutovať vydavateľov tlače a tlačové agentúry. Podrobne všetky sankcie upravuje zákon o volebnej kampani.
 
Príspevok Pred voľbami prezidenta začalo platiť informačné moratórium zobrazený najskôr Hlavné správy.