Bratislava 21. decembra 2018 (HSP/TK KBS/Rádio LUMEN/Foto:SITA-/Martin Havran)
 
Pre deti a ich rodičov na oddelení detskej kardiochirurgie v Bratislave bol štvrtkový deň o niečo veselší. Zavítal medzi nich umelecký súbor Lúčnica

Na snímke Stanislav Zvolenský

Jeho členovia zaspievali vianočné koledy priamo na jednotke intenzívnej starostlivosti. Rodičom i personálu sa prihovoril bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Malým pacientom udelil požehnanie a rodičov povzbudil, aby si zachovali úctu k ľudskému životu.
Lúčnica prišla do detského kardiocentra spríjemniť predvianočné dni už piatykrát. Tento rok sa k ním svojim spôsobom pridal aj jeden z malých pacientov. Ako náhle začal plakať, zbor ubral na hlasitosti. Dlhoročný člen súboru Alfréd Doboš hovorí, že to pre nich vôbec nebol problém. „Je to pre nás milé a u detí je to normálne, takže máme z toho radosť, keď aj tie detičky dajú o sebe vedieť,” uviedol.
Do detského kardiocentra prišiel aj tento rok arcibiskup Zvolenský. Hovorí, že na oddelení cíti úctu a lásku k ľudskému životu a preto sa tam rád vracia. „V tom je veľká pravda slávenia narodenia Ježiša Krista, lebo Boh prichádza, aby nám ukázal, že každý ľudský život má zmysel a že sa oplatí ľudský život milovať.“ Zároveň ocenil zdravotníkov, ktorí sa o mladé životy na oddelení starajú.
So svojím dvojmesačným synom Tomáškom je v kardiocentre hospitalizovaná Dominika. Iniciatívu arcibiskupa aj Lúčnice víta, pretože jej to pomáha prekonať každodennú rutinu.
Kolednícke spestrenie dňa pripravila nadácia Šťastné srdcia. Predseda jej správnej rady a primár kardiochirurgického oddelenia Matej Nosáľ vysvetľuje, že pacientom a ich rodičom sa aspoň takto snažia navodiť atmosféru vianočného pokoja. „Spievanie tých kolied priamo sme zistili, že to nejakým spôsobom neirituje, takže to je úplne v súhre s tým, čo tým deťom chceme zabezpečiť,” povedal.
Lúčničiari odovzdali detským bojovníkom na pamiatku malé plyšové srdcia. Arcibiskup Zvolenský pridal ako dar papierový betlehem (Zdroj: Rádio LUMEN / Ján Heriban).
Príspevok Pred Vianocami navštívil detí na kardiochirurgii arcibiskup Zvolenský zobrazený najskôr Hlavné správy.